Słupno w czołówce

„Pismo Samorządu Terytorialnego <Wspólnota>” wzięło pod lupę 1800 samorządów gminnych w całej Polsce. Najwyżej w regionie w rankingu w kategorii gmin wiejskich znalazło się Słupno – na dziewiątym miejscu, trochę dalej, bo na 51. usytuowała się Stara Biała.
Ranking zatytułowano „Sukces kadencji 2002-2006”. Wzięto w nim pod uwagę wysokość inwestycji w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca gminy. Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu miało miejsce podczas IV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Warszawie.
Podobne rankingi inwestycyjne „Wspólnota” publikuje co trzy lata. Biorąc pod uwagę lata 2003, 2004 i 2005 Słupno znalazło się na wysokim piątym miejscu: – Otarliśmy się o statuetkę Kazimierza Wielkiego – żartuje wójt Słupna Stefan Jakubowski. – Taką statuetkę dostały gminy od pierwszego do czwartego miejsca. Jednak co trzy lata jesteśmy w tym rankingu coraz wyżej, ponieważ za lata 2000-2002 byliśmy na trzynastej pozycji.
W rankingu inwestycyjnym brane są pod uwagę inwestycje w infrastrukturze (tzw. bezpośredniego pożytku), a więc: budowa dróg, wodociągów, kanalizacji czy gazociągów. W latach 2000-2002 Słupno budowało dwie szkoły: w Słupnie i Święcieńcu, ale nie mogło ich zaliczyć do infrastruktury. Stąd 13 miejsce. W latach 2003-2005 można było się skoncentrować na rozbudowie typowej infrastruktury: – Staramy się realizować tzw. zrównoważony rozwój – zapewnia wójt Jakubowski. – Każdego roku na inwestycje wydajemy bardzo dużo. Jak widać, zostało to docenione.
Słupno od dawna zajmuje wysokie miejsca w rankingach inwestycyjnych. Oprócz „Wspólnoty” dokonania tej gminy docenia każdego roku „Rzeczpospolita”. Z pewnością gmina wiele zyskuje dzięki bliskiemu sąsiedztwu Płocka, ale zaradności nie brakuje też jej gospodarzom.  
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …