Najnowsze informacje

Są pieniądze, będzie most z drogami

Z prezydentem Płocka Mirosławem Milewskim rozmawia Jacek Danieluk.
Jakie są koszty budowy nowego mostu przez Wisłę oraz dróg dojazdowych?
– Cała inwestycja to koszt około 400 milionów złotych. Budowa mostu będzie kosztowała około 200 milionów. Na drogi dojazdowe przewidziano kwotę około 217 milionów złotych, ale sądzę, że przetargi ją zmniejszą. Drogi dojazdowe zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, droższy i trudniejszy w wykonaniu, to budowa od ronda na Wyszogrodzkiej do mostu i od mostu do Dobrzykowskiej. Drugi etap to budowa od drugiej nitki Wyszogrodzkiej oraz od Dobrzykowskiej do Gór. Jaka kwota na budowę mostu została przyznana z budżetu państwa, jaka jest wysokość środków unijnych i jaka kwota na inwestycję została zabezpieczona w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta?
– Na budowę mostu otrzymaliśmy 50 milionów złotych. Trafią one do Płocka poprzez kontrakt wojewódzki, jako pieniądze skierowane konkretnie na budowę nowego mostu. To pozwoli na bezpieczne finansowanie tej części inwestycji. Na początku maja złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy dróg dojazdowych. 29 listopada Komitet Sterujący przy Ministerstwie Infrastruktury potwierdził przyznanie środków unijnych na budowę pierwszego etapu w wysokości ponad 91 milionów złotych. W przyszłym roku po dostarczeniu dokumentów, w tym pozwolenia na budowę drugiego etapu, otrzymamy środki w wysokości 75% kosztów budowy dróg dojazdowych. W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta na budowę mostu zapisaliśmy jedynie kwoty wynikające z nadzoru oraz pieniądze z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w wysokości 13% całej inwestycji. Ryzykowaliśmy, licząc na to, że otrzymamy środki z budżetu państwa i udało się. Na drogi dojazdowe zagwarantowaliśmy 25% środków. Musieliśmy je wykazać w budżecie, ponieważ inaczej nie dostalibyśmy środków unijnych.
Jeszcze kilka dni temu nie miał pan pewności, co do finansowania inwestycji, a teraz?
– Teraz jestem spokojny. Co prawda brakuje jeszcze kilkunastu milionów, ale nie jest to aż tak znaczące. Myślę, że dzięki aktywności posłów z naszego regionu, jeszcze w tym roku dostaniemy kilka milionów, jakie pozostały z inwestycji prowadzonych w różnych częściach kraju.
Kiedy ma zostać ukończona budowa nowego mostu?
– Na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku. Nic nie wskazuje na to, by termin nie został dotrzymany. Część konstrukcyjna ma być połączona jeszcze w tym miesiącu, tym bardziej że na razie pogoda zachęca do pracy.
Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na budowę dróg dojazdowych?
– Przetarg ogłosimy w dniu, kiedy w Biuletynie Europejskim pojawi się numer projektu nadany przez ministerstwo. Mam nadzieję, że nastąpi to lada dzień. Jeśli tak się stanie, to najdalej w lutym przetarg zostanie rozstrzygnięty i jeśli nie będzie protestów, to w marcu będą mogły rozpocząć się prace. Termin zakończenia został określony na grudzień przyszłego roku. Oczywiście w roku 2006 będą prowadzone jeszcze prace dodatkowe, takie jak malowanie pasów czy sadzenie zieleni.
Ten przetarg będzie miał charakter międzynarodowy. Czy w związku z tym muszą być spełnione jakieś szczególne warunki?
– Jedynym nowym warunkiem jest ogłoszenie przetargu na firmę, która będzie promowała inwestycję. Środki na ten cel są przewidziane, w kwocie przeznaczonej na budowę dróg dojazdowych.

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …