Rzeka zwabi turystów

Tereny nadwiślańskie mogą stać się żyłą turystycznego złota, pod tym jednak warunkiem, że znajdzie się grono przedsiębiorców, którzy podejmą trud organizacji turystycznych inicjatyw. Pomysłów może być wiele: przystań żeglarska, spływy kajakowe, rejsy statkiem… Wisłę ożywić postanowiły Lokalna Grupa Działania i Fundacja „Aktywni Razem” z Łącka. Na spotkanie zaproszono przedsiębiorców i osoby zainteresowane ożywieniem rzeki na odcinku płockim.
Dolina Wisły (nazywanej ostatnią wielką dziką rzeką Europy) jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych i kulturowych w Polsce, ale to atrakcja niewykorzystana. Ma to zmienić powołana niedawno „Koalicja na rzecz Wisły”, w ramach programu LEADER +. Głównym celem powstania koalicji jest zintegrowanie lokalnych środowisk zainteresowanych turystycznym zagospodarowaniem Wisły. Inicjatorzy przedsięwzięcia zakładają także, że działanie w ramach nadwiślańskiej koalicji pomoże nawiązać kontakty z potencjalnymi partnerami zewnętrznymi, którzy zechcą postawić na Wisłę, od Iłowa po Włocławek.
Płockie tereny nadwiślańskie najlepiej nadają się do tego, żeby zorganizować turystykę wodną, bo wody wszędzie dostatek: Wisła wraz z prawobrzeżnym dopływem Skrwy Prawej i dopływami lewobrzeżnymi, a są to: Kanał Iłowsko-Dobrzycki, Skrwa Lewa, Ciek w Nowym Duninowie, Ruda, Kanał Zuzanka, Zgłowiączka. Żeglarzy najbardziej usatysfakcjonuje Zbiornik Włocławski, który stanowi jeden z elementów niedokończonej kaskady. Terenom nadwiślańskim towarzyszą ciekawe przyrodniczo lasy i jeziora.
Z badań wynika, że ponad 4/5 wypoczywających na tym terenie stanowią mieszkańcy powiatu płockiego, włocławskiego oraz łódzkiego. Sporo osób spoza regionu płockiego korzysta z zajazdów i moteli. Najczęściej wypoczywają krótko, weekendowo. Również ponad 4/5 wypoczywających stanowią użytkownicy działek letniskowych i tanich pozakładowych ośrodków wypoczynkowych. Dominują formy wypoczynku nie korzystające ze specjalistycznych usług i nie związane z turystyką kwalifikowaną (przebywanie w ośrodku, grill, kąpielisko).
W Europie prężnie rozwijają się dwie formy żeglugi wycieczkowej: luksusowe statki hotelowe, odbywające kilkunastodniowe rejsy krajoznawcze oraz barki rodzinne do wynajęcia. Rejsy statkami hotelowymi po Wiśle to potencjalnie najlepszy sposób na ściągnięcie bogatych klientów. Na przykład rejsy krótkie Warszawa – Płock mogłyby być skierowane do turystów japońskich i amerykańskich odwiedzających Warszawę. Ponadto na odcinku od Warszawy po Włocławek można zwiedzić wiele ciekawych obiektów: Starówkę warszawską, Puszczę Kampinoską, Żelazową Wolę, Kępę Ładowską, zespół pałacowo-parkowy w Nowym Duninowie, Błota Rakutowskie czy zaporę we Włocławku.
Żeby jednak z okolic Płocka zrobić prawdziwy region turystyczny, najpierw potrzebny jest dobry pomysł, potem jego promocja, co ma ułatwić zdobycie środków finansowych na inicjatywy. Koncepcja zagospodarowania turystycznego Wisły zakłada stworzenie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki przystani, obiektów hotelarskich i gastronomicznych.
Fundacja „Aktywni Razem”, która zaprosiła na pierwsze organizacyjne spotkanie przedsiębiorców turystycznych z regionu, obiecuje promocję katalogu, w celu pomocy w pozyskaniu środków pomocowych, pozyskiwania inwestorów prywatnych, ułatwienie procedur administracyjnych, związanych z inwestowaniem (uzgodnienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, konserwatorem przyrody, konserwatorem zabytków, nadleśnictwami).
– Chcemy ożywić Wisłę – deklaruje Magdalena Kozłowska, prezes Fundacji „Aktywni Razem”. – W tym celu postanowiliśmy zmobilizować przedsiębiorców, aby mając pomysł na przedsięwzięcie turystyczne, starali się realizować swoje projekty za środki unijne na lata 2007-2013. Organizujemy spotkania z wszystkimi, którym bliska jest branża turystyczna: z hotelarzami, restauratorami, właścicielami bazy turystycznej. Postaramy się wspomóc ich zamierzenia. Jeśli ktoś zdecyduje się na przykład kupić statek, a ktoś inny organizować spływy kajakowe, wtedy na Wiśle rzeczywiście będzie się coś działo.
Przedsiębiorcy powinni z góry założyć efekty ekonomiczne (obroty, zyski, zatrudnienie, docelową liczbę miejsc noclegowych). Ich osiągnięcia będą prezentowane na corocznych spotkaniach. Fundacja pomoże promować region na targach i ułatwi kontakty z potencjalnymi inwestorami prywatnymi (zwłaszcza w przypadku dużych przedsięwzięć). To od przedsiębiorcy zależy, czy postawi na turystykę rowerową, bazę noclegową czy wędkarstwo. Wszystko zwierać się musi w szerokim pojęciu ekoturystyki. Podobne przedsięwzięcia będą mogły uzyskać finansowanie m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego, RPO województwa kujawsko-pomorskiego i PROW-u. 
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …