Najnowsze informacje

Rzecznik, który chce ewangelizować

Głośnym echem w kraju odbiła się decyzja biskupa Piotra Libery, by stanowisko rzecznika prasowego diecezji płockiej pełniła kobieta. Została nią Elżbieta Grzybowska, od wielu lat związana z „Tygodnikiem Płockim”. Do tej pory rzecznikami w Polsce byli księża lub mężczyźni świeccy. Kobiety pełnią tę funkcję jedynie w przypadku Konferencji Episkopatów w Niemczech, Czechach i Francji. Elżbieta Grzybowska od listopada zastąpiła w diecezji ks. Kazimierza Dziadaka.

Decyzja płockiego biskupa wpisuje się w zmiany, które zachodzą obecnie w Kościele. Dzieje się tak zgodnie z ideą aggiornamento II Soboru Watykańskiego, mówiącą że Kościół musi dostosowywać się do nowych czasów i nowych wyzwań.
Pani rzecznik zapewnia, że wdrożenie w nowe obowiązki nie jest trudne. Pomaga jej w tym wykształcenie teologiczne. – Poza tym Kościół płocki jest mi bliski. Staram się uczestniczyć w płockim życiu religijnym – tłumaczy. To jednak nie wszystko. – Rzecznik diecezji musi być świadom faktu, że nie jest tylko rzecznikiem jednej z wielu instytucji, ale instytucji szczególnej. Dlatego ma nie tylko informować, ale i w miarę możliwości ewangelizować – dodaje Elżbieta Grzybowska.
Obecnie zajmuje się przygotowaniem medialnym zakończenia Roku Błogosławionego Arcybiskupa Antoniego J. Nowowiejskiego w Diecezji Płockiej. Co będzie robić dalej? – Chciałabym, aby media miały poczucie, że mogą liczyć na rzetelną i wiarygodną informację z Kurii. Aby miały pewność, że dowiedzą się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach z życia Kościoła płockiego – zapewnia rzeczniczka. W planach ma także zorganizowanie rekolekcji dla dziennikarzy w Wielkim Poście.    
BeeS

Elżbieta Grzybowska – absolwentka III LO oraz płockiej filii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, doktor teologii, członkini Rady Społecznej przy Biskupie Płockim, wykładowca filozofii w Szkole Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku. Była katechetką, a przez ostatnie 10 lat dziennikarką „Tygodnika Płockiego”. Jest współautorką książki „17 miesięcy. Narodziny wolności 1980-1981” (2006); współredaktorką publikacji „Oblicza współczesności” (2008). Od 1 września 2008 r. pracuje w Kurii Diecezjalnej Płockiej na stanowisku sekretarz asystent. Od listopada jest pierwszą kobietą rzecznikiem prasowym diecezji w Polsce.
 

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …