Najnowsze informacje

Rok dobrych życzeń

Na Nowy Rok składamy sobie nawzajem życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności. Mieszkańcy Płocka życzą sobie zakończenia remontu ul. Tumskiej i możliwości korzystania z nowego mostu, Sierpca – budowy kanalizacji deszczowej, Gostynina – więcej mieszkań komunalnych, Drobina – rynku z fontanną, Wyszogrodu – pierwszej hali sportowej, Gąbina – autobusów Komunikacji Miejskiej z Płocka. Wszyscy, bez wyjątku, więcej miejsc pracy. Bo jak jest praca i są godne zarobki, to jest i szczęście, i pomyślność. Pod warunkiem, że nie zabraknie zdrowia.Rok 2006 inwestycyjnie zapowiada się w regionie dobrze, żeby nie powiedzieć, bardzo dobrze. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie jeden przez drugiego zapewniają, że mieszkańcom ich miast i gmin będzie się z tego powodu wiodło coraz lepiej. Płocczanie z pewnością odetchną z ulgą, gdy wreszcie będą mogli korzystać z nowego mostu. Warunkiem sine qua non jest jednak w tym przypadku zbudowanie dróg dojazdowych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ich budowa rozpocznie się już w styczniu.
Zapytany o najważniejsze inwestycje w mieście w 2006 r. prezydent Mirosław Milewski nie jest jednak pewien, która z nich bardziej ucieszy mieszkańców Płocka: – Z praktycznego punku widzenia nie wiem, czy ważniejsza będzie budowa dróg dojazdowych do nowego mostu, co zwieńczy wieloletnie marzenia płocczan o drugim moście, czy też zakończenie przebudowy ul. Tumskiej, która ma być prawdziwą wizytówką Płocka – zastanawia się prezydent. Nowe oblicze słynnego płockiego „deptaka” ujrzymy prawdopodobnie w październiku. Prezydent Milewski jest jednak realistą. Wie, że wszystko zależy od punktu widzenia i że dla wielu płocczan ważniejsza będzie budowa zwykłej ulicy osiedlowej, przy której mieszkają. Na płockich osiedlach zbudowanych będzie w przyszłym roku 30 takich ulic.
Mirosław Milewski obiecuje, że pod koniec roku 2006 Płock wizualnie będzie już zupełnie innym miastem: – Chcemy przełamać opinię miasta zaściankowego – deklaruje. – Jeśli w nowym roku skończymy budowę amfiteatru, swój wygląd zupełnie zmieni teatr (choć w tym wiodący udział ma samorząd województwa mazowieckiego), a na Placu Celebry stanie hala widowiskowo-sportowa, to wtedy będziemy mogli mówić o ciągłym rozwoju Płocka.

W planach na rok przyszły jest też budowa mieszkań komunalnych, przebudowa „Jagiellonki”, finał remontu przychodni rehabilitacyjnej przy ul. Tysiąclecia, przebudowa SDH na Płocką Galerię Sztuki, rozbudowa Muzeum Mazowieckiego, budowa galerii w Nowym Rynku i inwestycje nad Zalewem Sobótka. Czy wraz ze zwiększeniem inwestycji wzrosną także szanse osób bezrobotnych na zatrudnienie? Zdaniem prezydenta Milewskiego, owszem: – Spowoduje to rozwój infrastruktury technicznej w zakresie kultury, rekreacji i turystyki. Pod inwestycje postaramy się też w przyszłym roku przeznaczyć dodatkowe tereny w mieście – wyjaśnia prezydent, przy okazji życząc Płockowi w 2006 r. dalszego rozwoju gospodarczego oraz inwestora, który byłby w stanie na przykład stworzyć tysiąc nowych miejsc pracy. Bo takiego miasto właśnie szuka.
Pewną nadzieję na wzrost zatrudnienia daje działalność Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Do końca 2006 r. ma zostać wykonana infrastruktura techniczna i materialna, w tym rewitalizacja dawnego Zespołu Szkół Ochrony Środowiska przy ul. Zglenickiego 42 z przeznaczeniem na Centrum Administracyjne PPP-T. Jest ono już gotowe na przyjęcie lokatorów, to oni, podobnie jak i inwestorzy, którzy budować będą swoje zakłady w strefach inwestycyjnych Parku, będą zatrudniać nowych pracowników. Kilkanaście firm już potwierdziło fakt zatrudnienia nowych pracowników oraz planuje takie działanie w 2006 r.

Bez Unii ani rusz
W Sierpcu najważniejszym przedsięwzięciem w nowym roku ma być budowa kanału deszczowego przy ul. 3 Maja i Bobrowej. Poza tym burmistrz Marek Kośmider wymienia budowę kanalizacji sanitarnej przy trasie nr 10 (wiele zależy tu od pozyczki z WFOŚiGW), budowę ulic na Osiedlu Jagiełły (Warneńczyka, Długosza i Księcia Witolda), remont chodników przy ul. Kilińskiego i Paderewskiego oraz na Osiedlu Broniewskiego: – Mamy nadzieję, że w nowym roku ruch w mieście usprawni rondo przy ul. Płockiej i Świętokrzyskiej, inwestycja wspólna z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich – uzupełnia burmistrz Sierpca.
Nowy visage miasta zapowiada również burmistrz Drobina Sławomir Wiśniewski: – Najważniejszą inwestycją będzie przebudowa centrum Drobina: na rynku powstanie fontanna, zamontujemy nowe oświetlenie, utwardzimy środkową część rynku. Dzięki temu na rynku będą organizowane imprezy masowe. To bardzo ważne dla wizerunku miasta – zaznacza S. Wiśniewski. Poza tym w nowym roku Drobin zrealizuje nowe inwestycje drogowe (przeznaczy na ten cel 1,5 mln zł – z UE i Urzędu Marszałkowskiego). Nowe drogi i chodniki zostaną zbudowane w Drobinie, Nowej Wsi, Mogielnicy i Maliszewku. Priorytetowym zadaniem będzie też rozpoczęcie budowy hali sportowej (za 3 mln zł w ciągu 2 lat, z finansowym udziałem Totalizatora Sportowego i Urzędu Marszałkowskiego).
„Nowe” idzie także w Wyszogrodzie, w dodatku sportowe. 31 marca 2006 r. do użytku zostanie oddana pełnowymiarowa hala sportowa: – takiej hali w Wyszogrodzie nigdy nie było i długo nie będzie – żartuje sekretarz gminy Feliks Jędryczka. Zbudowana w ciągu 1,5 roku za 3,5 mln zł m.in. z UE i UKFiS odmieni życie sportowo-rekreacyjne miasta.
Władze miasta i gminy zapowiadają też dokończenie wodociągowania na swoim terenie, budowę trzeciej stacji uzdatniania wody – w Kobylnikach (nie trzeba już będzie kupować wody z gminy Mała Wieś), kontynuację zabezpieczenia skarpy wiślanej, modernizację dróg gminnych i chodników w mieście: – Optymistyczne jest to, że można liczyć na wsparcie z Unii – dodaje F. Jędryczka. – W Wyszogrodzie przydałby się jednak poważny inwestor strategiczny. Położenie geograficzne miasto ma dobre, więc pewne szanse na to istnieją.

Miasto jak uzdrowisko
Burmistrz Gostynina Włodzimierz Śniecikowski, pytany o to, co poprawi byt gostynian w przyszłym roku, najpierw mówi o ucywilizowaniu miejskiego handlu. – Modernizujemy już jedną z hal po firmie Budopol, w 2006 roku zajmiemy się budowa dróg dojazdowych. Przeniesiemy tam dwa miejskie targowiska: z ul. Targowej i ul. Bagnistej. Drugą z hal zagospodarujemy później, gdy ruszy program rewitalizacji miasta, z udziałem środków z UE.
Ponadto oczekujących na mieszkania komunalne ucieszy wieść o dwóch nowych takich budynkach przy ul. Targowej, mieszkających w takowych kolejne termomodernizacje – w SP nr 3, przedszkolu nr 2, budynku przy ul. Wojska polskiego 39 oraz w Kruku (tzw. Belweder). Natomiast wszystkich, którzy uwierzyli w ideę stworzenia z Gostynina ośrodka uzdrowiskowego, nowina o pierwszych odwiertach geotermalnych w drugiej połowie przyszłego roku. Z geotermią wiąże się budowa tzw. małej obwodnicy, która wraz z dużą obwodnicą Gostynina (jej budowa ma się rozpocząć w lipcu 2006) całkowicie wyeliminuje z centrum miasta ruch dużych pojazdów.
W Gąbinie też idzie ku lepszemu. Burmistrz miasta i gminy Krzysztof Jadczak jednym tchem wymienia renowację rynku, modernizacje dróg (m. in. w Ludwikowie, Okoluszu-Trzemesznie-Plebance, Dobrzykowie) budowę dróg (m. in. w Wymyślu Nowym, Czermnie, Kamieniu-Słubicach, Borkach-Piaskach, Nowym Troszynie, Osiedlu Górki) i chodników (m. in. w Koszelewie). Komunikacyjne novum stanowić będzie dojazd do Gąbina autobusów płockiej Komunikacji Miejskiej: – Dzięki temu, w perspektywie istnienia dwóch mostów w Płocku, wzrośnie atrakcyjność Gąbina. Skorzystają głównie uczniowie oraz mieszkańcy nowych osiedli w Nowym Grabiu i Grabiu Polskim. Bazą dla KM Płock będzie nasz dworzec autobusowy – mówi K. Jadczak.
Wszyscy marzylibyśmy, aby noworoczne postanowienia włodarzy regionu zostały spełnione. Jeśli zapału nie zabraknie, a Unia szczodrze się podzieli, zapowiadane plany zostaną zrealizowane. Wtedy okaże się, że mamy gdzie mieszkać, jeździmy po nowych drogach, żyjemy w ekologicznym środowisku, w którym woda jest czysta, a powietrze zawsze świeże, za płotem jest zakład, który zatrudnia kilka tysięcy ludzi. I oby nie skończyło się tylko na pobożnych życzeniach.

Elżbieta Grzybowska
Foto: Dariusz Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …