Razem tylko do sejmiku

Lider Partii Razem, Adrian Zandberg przyjechał do Płocka i przedstawił jedynkę na liście ugrupowania w wyborach do sejmiku Mazowsza z naszego okręgu. To Magdalena Malińska z Sochaczewa.
Przedstawiciele Partii Razem spotkali się z dziennikarzami przed płocką delegaturą Urzędu Marszałkowskiego. I, jak przyznali, miejsce nie jest przypadkowe, bo Razem będzie „walczyło o progresywną politykę w sejmikach”.
Ale Adrian Zandberg rozpoczął konferencję od spraw krajowych. – Rozpoczął się rok szkolny. I chociaż teoretycznie szkoła jest bezpłatna, to rodzice doskonale wiedzą, ile ona kosztuje. Według wyliczeń to ok. 2 tys. zł w roku szkolnym. My chcemy szkoły bez opłat – mówił lider Partii Razem.
Przedstawił trzy punkty programu dotyczącego szkół. To bezpłatny ciepły posiłek dla wszystkich uczniów. Bo jak mówił Adrian Zandberg, nie można pozwolić, aby dzieci były głodne. Jego zdaniem pieniądze na ten program można znaleźć rezygnując z finansowania lekcji religii. Kolejna propozycja to zapewnienie pomocy naukowych przez szkołę. – Nie powinno być tak, że rodzice składają się np. na kupno globusów – mówił Adrian Zandberg. Partia Razem chce też darmowej komunikacji dla uczniów. – Z tym programem będziemy szli do wyborów parlamentarnych w 2019 r. Ale to też projekty, które można realizować w samorządach – stwierdził lider Partii Razem.
Magdalena Malińska mówiła o tym, że województwo mazowieckie jest postrzegane jako dobrze rozwinięte i bogate. – Ale to nie jest do końca prawda. Na Mazowszu jest sporo nierówności. Region rozwija się wolniej od Warszawy. Tak się dzieje, bo starania samorządu wojewódzkiego są często nietrafione – stwierdziła. Jedynka Partii Razem stwierdziła również, że in vitro powinno być finansowane przez samorząd wojewódzki.
Dwójką na liście Partii Razem w wyborach do sejmiku jest płocki koordynator ugrupowania, Jerzy Piórowicz. – Jako płocczanin wiem, że dużym problemem jest u nas kwestia jakości powietrza i co za tym idzie sprawy zdrowotne. Region płocki jest liderem w zachorowalności na raka płuc i oskrzeli. Sejmik wojewódzki ma kompetencje, aby poprawić jakość ochrony zdrowia np. poprzez rozbudowę szpitalnych oddziałów – mówił Jerzy Piórowicz.
Adrian Zandberg wspomniał także, że Partia Razem chce zasady zero śmieciówek w samorządach i instytucjach im podległych. Odniósł się także do pomysłu, aby wszystkie podatki zostawały w samorządach. – Nie wydaje mi się to najlepszym pomysłem. To nie wyrównuje szans i jest groźne dla spójności społecznej. Samorządy, gdzie jest duża liczba mieszkańców, gdzie są firmy i które już są bogate nadal będą bogate. A dla tych biedniejszych nic się nie zmieni – stwierdził lider Partii Razem.

tekst i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie Związku Miast Polskich

Z inicjatywy władz Płocka, Związek Miast Polskich powołał stałą komisję partnerstwa publiczno-prywatnego. Spotkanie odbyło się …