Ratownicy z całej Polski

Młodzieżowe zespoły ratownicze z całej Polski walczyły w Płocku o tytuł mistrza Polski Pierwszej Pomocy PCK. Ten powędrował do uczniów reprezentujących Liceum Ogólnokształcące nr I w Kępnie, reprezentujących Wielkopolski Oddział Okręgowy PCK w Poznaniu. Zanim rozpoczęła się ratownicza rywalizacja uczestnicy wspólnie z płocczanami świętowali jubileusz 100-lecia płockiego PCK. Z tej okazji na Starówce zabrzmiał czerwonokrzyski hymn przy dźwiękach 100 gitar. A uczestnicy ułożyli żywy czerwony krzyż i odśpiewali sto lat.

Tegoroczny finał XXVII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK wpisał się w świętowany jubileusz 100-lecia płockiego PCK, który trwa w mieście przez cały rok. Weekendowe wydarzenia i finał mistrzostw to jedne z kilku wydarzeń zaplanowanych na jubileuszowe obchody. Bo jak przypomina Ewa Domosławska, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Płocku przed nami jeszcze kilka wydarzeń, w które można się włączyć. – Zaczynamy kolejne stulecie naszej działalności. Zatem jest to okazja do mocnego zaakcentowania historii, a także naszych planów na przyszłość. Wystawy, kwesty, spektakle charytatywne, mnóstwo działań, które zgodnie z ideą PCK łączą ludzi przez pomoc. Do końca roku trwa jubileuszowa kwesta, z której dochód przeznaczony będzie na aktywizację i pomoc seniorom. A 25 października, w Dniu Młodzieży PCK, „znakiem Czerwonego Krzyża” rozbłyśnie płocki Ratusz – mówiła zapraszając do udziału w jubileuszowych wydarzeniach prezes Domosławska.
Weekendowe spotkanie z historią PCK było czasem rywalizacji podczas finału mistrzostw, ale także wspominania i przypominania historii PCK w Płocku. Organizacji, która od pierwszych dni działalności łączyła ludzi. – Tak się pięknie składa, że osobom będącym w tej organizacji zawsze zależało na dobrym, wielkim pomaganiu. I od pierwszych dni działalności PCK ta pomoc była prowadzona bardzo mocno i aktywnie. Organizowano szpitale, szkolenia sanitariuszek, pomagano władzy wojskowej w wyposażaniu armii ochotniczej. Organizowano pomoc sanitarno-żywnościową dla żołnierzy, uchodźców, repatriantów – mówiła o pierwszych miesiącach działalności PCK w Płocku prezes Ewa Domosławska.
Płock włączył się w czerwonokrzyską rodzinę dokładnie 8 marca 1919 roku. Pierwszym prezesem płockiego PCK został ks. prałat Ignacy Lasocki. Od razu i na różne sposoby organizowana była pomoc dla najbardziej potrzebujących. W krótkim czasie płocki oddział PCK wysłał na front swój tabor – wóz sanitarny z czterema noszami. Prowadzono sprzedaż znaczka ulicznego, tak zwanych „Mareczek”. Powstawały młodzieżowe koła PCK. Prowadzony był także Dom Inwalidów. – Od początku istnienia organizowano w Płocku obchody Tygodnia Czerwonego Krzyża, kwesty, bale charytatywne, loterie, sprzedaż znaczka. W ten sposób pozyskiwano fundusze na pomoc potrzebującym i funkcjonowanie oddziału – przypominała zakres pomocy Ewa Domosławska.
Od razu mocno zwracano uwagę na włączenie w działalność PCK młodych ludzi. Właściwie od pierwszych dni działalności młodzież szkoliła się w zakresie pierwszej pomocy i ratownictwa. I ta idea, jak mówiono na finale tegorocznych mistrzostw, jest kontynuowana. Po ty, by scalać, łączyć, uczyć wrażliwości na drugiego człowieka i oczywiście pomagać. – Gratulujemy wszystkim uczestnikom doskonałej znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Są one naprawdę godne mistrzów – mówili na podsumowaniu XXVII edycji Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK jej płoccy organizatorzy.
Pierwsze miejsce zajęła ekipa z LO w Kępnie, drugie XV LO z oddziałami mistrzostwa sportowego Bydgoszcz, trzecie XXV Liceum Ogólnokształcące z Łodzi. Płocka drużyna ratowników z Elektryka w finale zajęła X miejsce.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Żółta kwesta w Płocku

Prawie 500 wolontariuszy dołączyło do tegorocznej akcji „Pola Nadziei” wspierającej Hospicjum Płockie. Jak co roku …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.