Przepytali kandydatów na europosłów

Wybory do Parlamentu Europejskiego to ważne wydarzenie. Tematy przedwyborcze w ostatnim czasie zdominowały ogólnopolskie i lokalne media. Nic więc dziwnego, że również młodzież interesuje się tą tematyką. Młodzieżowa Rada Miasta chciała bliżej poznać zdanie kandydatów na różne tematy, dlatego zaprosiła ich na debatę „Młodzi w Europie”. Gośćmi młodych płocczan byli: Adam Bielan (PiS), Kaja Godek (Konfederacja Korwin Liroy Braun Narodowcy), Barbara Husiew (Kukiz’15), Marcin Marzec (Wiosna), Dorota Olko (Lewica Razem) oraz Dariusz Rosati (KE).

Debatę poprowadził Michał Wyrębowski, wspierał go politolog dr Arkadiusz Lewandowski. Tematyka była różnorodna, począwszy od problematyki wyludniania się mniejszych miast takich jak Płock poprzez fundusze europejskie aż po zmiany klimatyczne. Każdy z dyskutantów miał 90 sekund na wypowiedź w danym temacie.
Jednym z najważniejszych tematów dla młodych płocczan jest wyludnianie się miast. Proces ten dotyczy także Płocka. Młodzi wyjeżdżają zarówno do większych miast, jak również za granicę. Miasto się wyludnia. Dlatego też pierwszym pytaniem było to, co można zrobić na forum Unii Europejskiej, aby zatrzymać ten trend?

Reklama

Odpowiedzi były różne. Adam Bielan zaznaczył, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim błędna koncepcja rozwoju kraju poprzedniego rządu, który inwestował w siedem największych polskich miast. Jak podkreślał, rozwiązaniem tego problemu jest lokowanie dużych inwestycji w mniejszych miejscowościach. – Dla Płocka ogromną szansą będzie Centralny Port Komunikacyjny oraz połączenia kolejowe realizowane w ramach CPK, w tym włączenie szprychy kolejowej z Płockiem, Włocławkiem i dalej do Gdańska – mówił marszałek Senatu. Kandydat PiS-u mówiąc o funduszach europejskich zaznaczył, że województwu mazowieckiemu grozi odebranie 13 miliardów złotych, ponieważ nie uwzględniono w budżecie wyłączenia statystycznego Mazowsza.

tekst i fot. (ek)

Zobacz kolejny artykuł

Na trasę trzeba poczekać

Po raz kolejny płoccy radni rozmawiali o perspektywach budowy trasy szybkiego ruchu S10 w bezpośrednim …