Najnowsze informacje

Precz ze szrotówkiem!

Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych zarządziła w całej Polsce bezpardonową akcję przeciwko szkodnikowi kasztanowców – szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi. Przyłączyła się w ten sposób do inicjatywy „Pomóżmy kasztanowcom”, zainicjowanej w 2005 r. przez Fundację „Nasza Ziemia” i firmę Clear Channel Poland. Pierwsze kroki związane z akcją podjęły już Nadleśnictwa w Łącku, Płocku i Gostyninie.
Nadleśniczy z Łącka Ryszard Bijak rozpoczął od wystosowania do gminy i szkół apelu o udział w akcji „Pomóżmy kasztanowcom”: – Problem zniszczeń czynionych przez szrotówka jest bardzo poważny – jego skutkiem jest m.in. osłabianie kasztanowców i utrata przez nich walorów ozdobnych. Zachęcamy do pomocy kasztanowcom. Nie wyobrażamy sobie przecież matur bez kwitnących kasztanów czy naszych dzieci i wnuków, pozbawionych radości budowania kasztanowych ludzików i zwierzątek – uważa Ryszard Bijak.
W Łącku konkretne działania zamierzają rozpocząć od inwentaryzacji kasztanowców w okolicy. Nie powinno to być trudnym zadaniem, ponieważ kasztanowce rzadko rosną w lesie, w postaci pojedynczych okazów. Najczęściej sadzono je w postaci alei w parkach.
Lasy państwowe nie finansują akcji, a jedynie ją koordynują. W Nadleśnictwie Łąck funkcję koordynatora lokalnego powierzono Mateuszowi Liziniewiczowi. To do niego szkoły powinny kierować pytania związane z akcją grabienia i utylizacji liści kasztanowców zaatakowanych przez szkodliwego owada – e-mail: mateuszliziniewicz@wp.pl, tel. (0-24) 2621-88-84.
Problematyka związana ze szkodami, jakie wśród kasztanowców powoduje szkodnik, jest dobrze znana czytelnikom „TP”. Na naszych łamach po raz drugi prowadzony jest konkurs dla placówek oświaty, które chcą ratować kasztanowce. Być może wsparcie nadleśnictw sprawi, że chętnych do pomocy kasztanowcom nie zabraknie.
Najbardziej niepokoi fakt, że szrotówek rozpoczął się rozprzestrzeniać się na inne drzewa. Próbuje liści klonu i zaczął żerować na liściach jawora (zaobserwowano to już w Ustroniu Śląskim), a więc naszych rodzimych drzewach leśnych. Szkodnik ten może stać się niepożądanym owadem ekosystemów leśnych. Stąd żywe zainteresowanie naszych nadleśnictw w akcję wymierzoną przeciw szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi. 
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …

Medal „Laude Probus” dla kuszników i autorki

Do grona laureatów honorowego wyróżnienia – medalu „Laude Probus” dołączyli nowi uhonorowani. „Zasługującymi na pochwałę” …