Najnowsze informacje

Prawie 4 mln na drogi

Mowa o kwocie wielokrotnie wyższej od tej, jaką na drogi mógł Zarząd Dróg Powiatowych w Płocku wyasygnować w roku ubiegłym. Poza środkami z własnego budżetu, w 2007 roku 1 mln zł na modernizacje dróg powiat dostał z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Drogowej, 70 tys. zł z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych i 1 mln 176 tys. zł z partycypacji gmin. Za te pieniądze do końca roku w powiecie zmodernizowanych zostanie prawie 11 km dróg.
Powiat płocki znalazł się w tej dobrej sytuacji, że mógł liczyć na wspomniany 1 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego. To swoisty ewenement, że sejmik województwa podjął decyzję o wspieraniu infrastruktury drogowej. Bogumił Sobieski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku zapewnia, że powiat stara się o każdą kwotę, bo każda jest potrzebna: – Na bazie pierwszego dodatkowego 1 mln zł, co było na początku roku znacznym zastrzykiem gotówki, zaczęliśmy się starać o dodatkowe pieniądze na mocy umów z gminami. Wspólnie wybieraliśmy takie zadania, które na drogach powiatowych są dla gmin ważne. W kosztach modernizacji dróg powiatowych zdecydowało się uczestniczyć pięć gmin. W ten sposób uzyskaliśmy kolejny 1 mln 176 tys. zł. Biorąc pod uwagę środki własne i pozyskane w tym roku wydamy na roboty inwestycyjne 3 mln 900 tys. zł. To dużo więcej niż w roku ubiegłym – zapewnia B. Sobieski. Wziąwszy pod uwagę fakt, że w tym roku powiat nie mógł skorzystać ze środków unijnych (działań na lata 2007-2013 jeszcze nie rozpoczęto), pozyskane 3 mln 900 tys. zł wydają się być kwotą niebagatelną.
Niździn – Gałki – Chylin
Prace drogowe w powiecie płockim realizowano na jedenastu odcinkach, łącznie przebudowanych zostanie 10,9 km. Wyremontowane bądź przebudowane zostały odcinki najbardziej priorytetowe. Wśród nich za 968 tys. zł aż 2,47 km drogi Niździn-Gałki-Chylin (gm. Mała Wieś. Różnica jest diametralna, ponieważ drogę gruntową zamieniono tam na szosę. W tej samej gminie prowadzone są roboty na odcinku Dzierżanowo-Słomin, gdzie wylany zostanie nowy asfalt (w ubiegłym roku zrobiono tam przebudowę na długości 600 m). Zakończono już przebudowę ul. Chopina w Staroźrebach na długości 1 km w kierunku Sędka.
Wciąż prowadzone są roboty w Słupnie na ul. Miszewskiej, gdzie na długości 812 m do już wykonanego chodnika wykonana zostanie nowa nawierzchnia. Remonty prowadzone są jeszcze na drodze Rogozino-Blichowo-Bulkowo. W ubiegłym roku za pieniądze z Unii częściowo wykonano tam pierwszy odcinek do Blichowa, w tym roku ułożona zostanie nowa warstwa ścieralna na odcinku z Blichowa do Bulkowa.
Nową, poszerzoną do 5 m nawierzchnię bitumiczną od tego roku będzie mieć także dość długi odcinek 1,200 km na drodze Bodzanów-Leksyn. Z kolei w gminie Brudzeń na drodze Parzeń-Kamionki zakończono przebudowę 1,27 km. W samym Brudzeniu (przy drodze na Dobrzyń) przybędzie prawie 1 km nowej nawierzchni.
Ku satysfakcji ZDP w tym roku udało się zmodernizować kolejne 1,17 km na nadwiślańskiej drodze Podgórze-Rakowo w gminie Wyszogród – za 600 tys. zł. Prace o mniejszym zakresie wykonane zostały w Koszelewie w gminie Gąbin – do wykonanego wzdłuż miejscowości chodnika dołączono odcinek nowej jezdni o długości 460 m. Ponadto jeszcze w tym roku przebudowane zostanie 300 m na drodze Gąbin-Strzemeszno. Bogumił Sobieski zapewnia, że najważniejsze prace miały już odbiór techniczny, teraz pora czekać na zwrot środków z programów.
Niestety, z roku na rok coraz trudniej o wykonawców robót drogowych. ZDP najczęściej powierza te inwestycje przedsiębiorstwom spoza Płocka – z Lipna, Sochaczewa czy Glinojecka, ponieważ miejscowi żądają więcej. Poza tym płockie przedsiębiorstwa drogowe ostatnio były głównie zaangażowane w budowę dróg dojazdowych do nowego mostu. Osobny problem stanowi brak mocy przerobowych: wielkie przedsiębiorstwa drogowe oferują inżynierom tak wysokie zarobki, że ci bez zastanowienia wybierają lepiej opłacaną pracę za granicą.  
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …