Najnowsze informacje

Potrzebny jest bank

W dobie wszechobecnych kart kredytowych i większości spraw, załatwianych przy ich pomocy, najliczniejszą grupą ludzi, którzy swoje świadczenia otrzymują za pomocą poczty, są emeryci i renciści. Wielu z nich ma obawy, czy elektroniczny pieniądz jest taki sam jak ten papierowy, a poza tym nie wszyscy radzą sobie z techniką.W najtrudniejszej sytuacji są ludzie przykuci do łóżka, tacy, co od dawna nie opuszczają domu. Większość z nich, może nawet i chciałaby otrzymywać pieniądze z ZUS za pomocą banku, ale nie bardzo wie, jak się za to zabrać. Jeszcze inni wolą mieć do czynienia z prawdziwymi pieniędzmi, którymi jest zdecydowanie łatwiej płacić za pomoc czy zakupy. Ludzie starsi wolą mieć w domu pieniądze, by uszczęśliwić wnuków, a bywa, że pomóc własnym dzieciom.
Z drugiej jednak strony, coraz częściej słychać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że firma płaci bardzo duże pieniądze za przekazy pocztowe. – Nikogo nie zmuszamy do tego, by zakładał sobie konto w banku, ale nie ukrywam, że zachęcamy do tego osoby, które składają wniosek o rentę czy emeryturę – mówi Tadeusz Matla, rzecznik prasowy ZUS w Płocku. – Nie wszyscy się na to godzą, bo wiedzą, że utrzymanie konta w banku kosztuje.
Przeciwko konieczności zakładania konta w banku występuje także poczta. Raz, że straci opłaty za przekazy, a to spora suma, a dwa, to protest samych listonoszy roznoszących pieniądze. Nieoficjalnie mówi się, że oni stracą pewne sumy, które dostawali za dostarczenie renty. I to byłaby dla nich spora strata.
Osoby starsze, które rzadko albo wcale nie wychodzą z domów, na wizytę listonosza czekają zwykle z utęsknieniem. To jest ta osoba, której można się wyżalić, która wysłucha skarg czy próśb, a na dodatek przyniesie pieniądze. Z takiego kontaktu trudno zrezygnować.
Gdyby trzeba to było zrobić, warto wiedzieć, do którego banku się udać, by załatwić sprawę założenia konta. Nie w każdym banku jest możliwość wysłania do domu klienta urzędnika, który przywiezie wszystkie dokumenty i będzie świadkiem przy składaniu wzoru podpisu.
Takiej usługi nie świadczy Bank Przemysłowo Handlowy, w którym powiedziano nam, że ten jeden raz trzeba się wybrać do placówki. Koniecznie trzeba w obecności urzędnika złożyć wzór podpisu. W tym samym momencie można złożyć pełnomocnictwo dla drugiej osoby, która później może już wykonywać wszystkie czynności w imieniu właściciela banku.
Podobnie jest w Kredyt Banku SA, gdzie usłyszeliśmy, że nie praktykujemy takiej usługi, by jechać do klienta. W dokumentach potrzebny jest wzór podpisu właściciela konta i ten podpis musi być poświadczony No chyba, że zostanie złożony w obecności osoby uprawnionej do poświadczania podpisu
Bez żadnego problemu osoba nie wychodząca z domu będzie mogła założyć konto w PEKAO SA w Płocku. Wystarczy umówić się telefonicznie ze sprzedawcą, który przyjedzie pod wskazany adres ze wszystkimi dokumentami i sprawa zostanie załatwiona od ręki.
W PKO Bank Polski najlepiej taką sprawę omówić z panią naczelnik. Jest to problem, ale nie aż taki, z którym trudno sobie poradzić. Do przyszłego klienta muszą podjechać dwie osoby, urzędnicy, którzy dopełnią formalności. Można także od razu załatwić pełnomocnictwo, które jednorazowo kosztuje 10 zł. Miesięczny koszt utrzymania konta to 4 zł.
Nie ma przeszkód w załatwieniu sprawy w Banku Spółdzielczym Mazowsze. Jedyny problem to wzór podpisu, ale po to może urzędnik podjechać do klienta. Zresztą podobne rzeczy już były załatwiane w banku, choćby w przypadku, gdy klient leżał w szpitalu. Konto w Banku Spółdzielczym jest prowadzone bezpłatnie, również załatwia się pełnomocnictwo, ale dotyczy to tylko krewnych w linii prostej. Największy wydatek, 3 zł miesięcznie, to obsługa karty bankomatowej i 4 zł opłaty za przelewy z konta.
Problemu w założeniu konta nie widzą także w BPH PBK SA w Płocku. – Pracownik musi znaleźć wolną chwilę i wtedy podjedzie do klienta. Obsługa kosztuje około 10 zł miesięcznie, 5,45 za prowadzenie rachunku i 4,50 zł za kartę Maestro sezam. Jednorazowo trzeba też zapłacić 10 zł. za upoważnienie. Po dokonaniu tych czynności, osoba upoważniona może za właściciela konta dokonywać wszelkich wpłat i wypłat – słyszymy w banku.
Jak z tego widać, banki dostosowały się do potrzeb klientów i jeśli ktoś chce skorzystać z takiej usługi, to wystarczy znaleźć bank przyjazny, taki do którego nie trzeba chodzić, by załatwić wszystkie sprawy.

Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …