Najnowsze informacje

Portret z Matejką

170. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich malarzy – Jana Matejki, Muzeum Mazowieckie w Płocku uczci już 14 listopada o godz. 17.00, otwierając pokonkursową wystawę fotograficzną, inspirowaną jego twórczością. Zobaczymy również trzy obrazy Matejki: Chrzest Władysława Warneńczyka 18. II. 1425, Ociemniały Wit Stwosz z wnuczką i Przyjęcie Żydów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jan Matejko jest trzecim artystą, przedstawianym w cyklu Portrety. Po ubiegłorocznym sukcesie prezentacji projektu witraża Stanisława Wyspiańskiego, również pokaz trzech obrazów Matejki ma szansę stać się wydarzeniem kulturalnym. Dla płocczan szczególnie ciekawy może być olej Przyjęcie Żydów R.P. 1096 z cyklu Dzieje cywilizacji w Polsce z 1889. Scena stworzona przez Matejkę nawiązuje do autentycznego zjawiska napływu do Polski Żydów prześladowanych w Europie Zachodniej. Jedna z najstarszych gmin żydowskich w Europie Środkowej znajdowała się w Pradze, gdzie w 1096 r. urządzono pogrom. To prawdopodobnie podsunęło Matejce pomysł datowania wydarzeń przedstawionych na obrazie.
Dzieło przedstawia scenę posłuchania delegacji hiszpańskich Żydów przez polskiego władcę, księcia Władysława Hermana, jego rodzinę i doradców. Artysta uchwycił w jednym obrazie to, co przez wiele setek lat powtarzało się w Polsce wielokrotnie: imigrację Żydów z Europy Zachodniej, ich pozytywne przyjęcie w naszym kraju i zapewnienie opieki i bezpieczeństwa. Akcję obrazu umiejscowił Matejko przed płocką katedrą (gród był wtedy rezydencją Hermana), której portal stanowi centralne tło obrazu. Wyraźnie widoczne są też brązowe Drzwi Płockie. Oczywistym jest, że konsekracja budowli miała miejsce dopiero w 1144 r., a więc później niż przedstawione wydarzenia. Historycy sztuki twierdzą, że takie syntetyzowanie wydarzeń było charakterystyczne w twórczości Matejki. Widoczny z prawej strony ganek i dwudzielne okno to fragment zamku znajdującego się w XI w. naprzeciwko katedry. Na obrazie artysta przedstawił również postaci, które w rzeczywistości nie mogły się spotkać w jednym czasie i miejscu. Umieszczenie przez malarza licznych osób związanych ze sztuką i kulturą na tle zabytkowej architektury, miało również na celu zwrócenie uwagi na wysoki poziom kultury i cywilizacji na dworze książęcym w Płocku. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył spektakl teatralny zatytułowany W pracowni Mistrza Jana w wykonaniu aktorów płockiego Teatru Dramatycznego przygotowany przez Mariusza Pogonowskiego.
Patronat medialny nad projektem objął Tygodnik Płocki.   
(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …