Pomogą szukać genetycznych bliźniaków

W połowie kwietnia wystartuje kolejna edycja akcji wspierającej osoby chorujące na białaczkę. Studenci wolontariusze znów pomogą w poszukiwaniach „bliźniaków genetycznych”. Temu służy ruszający właśnie projekt HELPERS” GENERATION przygotowujący liderów do organizowania akcji na ich uczelniach.
Projekt realizuje fundacja DKMS wspólnie ze studentami z uczelni z całej Polski. Rokrocznie dołączają do niej płockie uczelnie. Wspólne działania mają zachęcić do rejestrowania nowych osób chcących zostać dawcami szpiku. Jak mówią przedstawiciele fundacji DKMS, coraz chętniej i coraz więcej osób angażuje się w pomoc potrzebującym. Wśród nich liczną grupę stanowią studenci. To właśnie im dedykowany jest projekt HELPERS” GENERATION. Jego główny cel to zaangażowanie studentów w walkę z nowotworami krwi i innymi schorzeniami, które można leczyć poprzez przeszczepienie szpiku kostnego i krwiotwórczych komórek macierzystych. Dlatego każdej edycji akcji, a dotychczas zrealizowano ich już osiem (9. edycja nadal trwa trwa), towarzyszy edukacja i rejestracje do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS.
Odsłona wiosenna 9. edycji programu HELPERS” GENERATION właśnie wystartowała. W drugiej połowie kwietnia 2018 r. ruszą na uczelniach akcje poszukiwania „genetycznych bliźniaków”. Jest to niezmiernie ważne, bo chociaż w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad milion osób, a w bazach światowych ponad 30 milionów, wciąż wielu chorych nie znajduje swojego dawcy. Dlatego każda nowa osoba jest na wagę złota. Zarejestrować się jako Dawca szpiku i komórek macierzystych może każdy zdrowy człowiek w wieku 18–55 lat, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi.
Wolontariusze, w tym właśnie studenci, to ogromna siła napędowa wspierająca Fundację DKMS w pozyskiwaniu nowych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Jak podkreśla Alicja Cichońska; koordynatorka projektu studenckiego, to właśnie dzięki ich zaangażowaniu możliwe stało się zorganizowanie blisko 10 000 Dni Dawcy, czyli akcji rejestracyjnych. – To niesamowite, ale tylko w latach 2013–2016 nasi Wolontariusze poświęcili aż 241 860 godzin na rejestrowanie potencjalnych Dawców. To ponad 27 lat! Zawdzięczamy im zarejestrowanie ponad 450 000 nowych Dawców. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc wszystkim wolontariuszom, również tym uczestniczącym w projekcie HELPERS” GENERATION. Chcemy docenić ich inicjatywę i zaangażowanie, dlatego w ramach projektu zorganizujemy konkurs, w którym każdy z nich będzie mieć szansę wygrania 6-tygodniowego, płatnego stażu w naszej Fundacji – zaprasza do udziału w tegorocznej edycji projektu Alicja Cichońska.
Szczegółowe informacje na temat Projektu dostępne są na stronie https://www. dkms. pl/pl/student.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Uratowali 28-latka

Szybka reakcja gostynińskich policjantów zapobiegła tragedii. Odnaleźli w lesie 28-latka, który chciał targnąć się na …