Polska pierwsza w Kopenhadze

Doskonały wynik, z kilkunastopunktową przewagą nad pozostałymi uczestnikami, uzyskała polska drużyna w międzynarodowych matematycznych Zawodach Państw Bałtyckich Baltic-Way. Udział w zwycięstwie polskiej ekipy miał Radosław Burny, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. St. Małachowskiego w Płocku, który jako jedyny poradził sobie z najtrudniejszym zadaniem z kombinatoryki.
Sukces jest tym większy, że po międzynarodowej olimpiadzie matematycznej, konkurs Baltic-Way jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez, w której uczestniczą najzdolniejsi młodzi matematycy z krajów bałtyckich. Polska drużyna zdobyła 98 na 100 możliwych punktów. Tegoroczny konkurs odbył się w Kopenhadze. Polskę reprezentowała pięcioosobowa ekipa, walczyli z dziesięcioma innymi drużynami między innymi z Sankt Petersburga, Finlandii, Łotwy, Estonii, Islandii, Niemiec. Na dwadzieścia zadań z różnych dziedzin matematyki mieli cztery i pół godziny. – Dla naszej drużyny dobrze dobranej i wyćwiczonej, te zadania nie były trudne. Jak się później okazało, jedno zadanie rozwiązaliśmy jako jedyni, kolejne jako jedna z trzech drużyn. Dwa najtrudniejsze zadania były z kombinatoryki, uzyskaliśmy najlepszy od kilku lat wynik. Co prawda liczyliśmy na sto punktów, ale i tak jesteśmy szczęśliwi – powiedział Radosław Burny.
Najtrudniejszym przeciwnikiem, którego matematycy z Polski obawiali się, była drużyna z Sankt Petersburga, ale tym razem została sporo w tyle, zdobywając tylko 84 punkty. Radosław Burny nie kryje zadowolenia z wyniku i przyznaje, że jest to w pełni zasłużone zwycięstwo, poprzedzone solidnymi przygotowaniami oraz ogromną pomocą ze strony nauczyciela matematyki Olgi Wojgienicy. – To nasz wspólny sukces. Możliwy dzięki nieszablonowemu podejściu do matematycznych zagadnień, umiejętnemu rozbudzaniu i rozwijaniu zainteresowań na lekcjach matematyki – mówił Radosław Burny.
Zadowoleni z sukcesu swojego ucznia nie kryje także nauczycielka matematyki Olga Wojgienica. – Radek jest indywidualistą o ogromnym talencie. Kolejny sukces jest połączeniem pracy i talentu. Ale trzeba pamiętać, że praca jest elementem uzupełniającym, ale matematyki na pewnym etapie nie da się wypracować. Trzeba się urodzić z takim talentem. Tu rzecz ma się podobnie jak ze sztuką. Nie można kogoś nauczyć, aby był wirtuozem. Jest poziom rzemiosła i artyzmu. Radek z pewnością jest na poziomie matematycznego artyzmu – powiedziała nauczycielka matematyki w LO im. St. Małachowskiego Olga Wojgienica.
Obecnie Radek Burny przygotowuje się do międzynarodowej olimpiady matematycznej, w której bierze udział sześciu najlepszych uczestników polskiej edycji olimpiady. – Wiąże się to ze sporym przygotowaniem, aby dobrze wypaść w rywalizacji z zawodnikami reprezentującymi kraje całego świata. Mam nadzieję, że wystarczy mi motywacji, aby się zmierzyć z tym zadaniem – powiedział Radosław Burny.  
rad

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …