Najnowsze informacje

Polimeni nadal chce zamykać

Nie cichnie spór wokół Nowego Rynku. Po nieudanej próbie zamknięcia wjazdu na parking przed teatrem przed kilkoma dniami, firma Polimeni nadal podtrzymuje swój zamiar. Sprzeciwiają się temu władze miasta. Być może sytuacja zostanie wyjaśniona po spotkaniu wiceprezesa Polimeni International Karola Kalickiego z prezydentem Płocka Mirosławem Milewskim.
– Firma Polimeni podtrzymuje swoją decyzję sprzed kilku dni o zamknięciu wjazdu na plac celem zapewnienia porządku i bezpieczeństwa. W połowie grudnia planowane jest spotkanie prezesa Kalickiego z prezydentem Płocka – powiedział Leszek Czajor z CN Public Relations. – Chcielibyśmy podkreślić, że gdyby niezbędne decyzje dotyczące budowy Galerii Płock zostały wydane po kilku miesiącach, to do kasy miasta tytułem dzierżawy wpłynąłby już blisko 1 milion złotych. Brak decyzji oznacza, że nie wpłyną również opłaty za kolejne okresy dzierżawy.
Amerykańska Grupa Polimeni jest dzierżawcą Nowego Rynku od stycznia 2006 roku po tym, jak wygrała ogłoszony przez właściciela terenu spółkę Rynex konkurs. Wiosną tego samego roku miała się rozpocząć budowa. Amerykanie zostali dzierżawcami placu na 30 lat. Ponieważ przez blisko dwa lata nie dostali pozwolenia na budowę, postanowili wpłynąć na władze miasta blokując wjazd na parking przed teatrem. Po raz pierwszy doszło do tego w sierpniu tego roku. Wtedy słupki blokujące jeden z wjazdów stały przez kilka godzin powodując duże utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Po raz kolejny próbę zablokowania wjazdu na parking przed teatrem podjęto w piątek, 30 listopada wieczorem. Udaremnili ją strażnicy miejscy wraz z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego.
– Zanim zostanie wydane pozwolenie na budowę, niezbędna jest decyzja o warunkach zabudowy. Projekt takiej decyzji został rozesłany do określonych ustawą instytucji 5 września tego roku. To one opiniują projekt decyzji. Jak dotąd, jedna z instytucji odmówiła takiego uzgodnienia. Wiemy, że inwestor odwołał się w tej sprawie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie – powiedział zastępca prezydenta Płocka Dariusz Zawidzki.
Władze miasta nie zgadzają się z zarzutami ze strony Polimeni, że z powodu braku pozwolenia na budowę do budżetu miasta nie wpływają pieniądze.
Umowa na dzierżawę Nowego Rynku została podpisana pomiędzy firma Skyline Management należącą do grupy kapitałowej Polimeni i gminną spółka Rynex. Wobec tego wszelki wpływu z tytułu czynszu dzierżawnego będą stanowiły zysk Ryneksu, nigdy natomiast nie trafią do budżetu miasta. Zgodnie z umową czynsz dzierżawny będzie płacony od momentu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, a proces jej wydania cały czas trwa.
Przez kilka miesięcy planom inwestycji na Nowym Rynku przyglądali się fachowcy z miejskiej komisji urabanistyczno – architektonicznej. Badali oni koncepcje całego Nowego Rynku, jak też późniejszej komunikacji w przyległych do niego kwartałów. Według władz Płocka obecnie firma Polimeni nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku na Nowym Rynku. Za sprzątanie płaci właściciel  czyli Rynex.
Spółka Rynex weszła w posiadanie Placu Nowy Rynek w 2004 roku, po tym jak radni odrzucili pomysł wybudowania w tym miejscu multikina sieci Cinema City. Co prawda wtedy do dyspozycji była jedynie część placu pomiędzy „antypodkową” a ulicą Jachowicza. To po tej decyzji radnych prezydent Mirosław Milewski oddał cały plac Ryneksowi, który w 2005 roku ogłosił pierwszy konkurs na zagospodarowanie najbardziej atrakcyjnego placu w mieście. Jego termin był jednak tak krótki, że działania spółki spotkały się z zarzutami, iż zwycięzca jest już znany, bo żaden szanujący się inwestor nie jest w stanie błyskawicznie przygotować planu na zagospodarowanie ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych w centrum miasta i to w taki sposób, by nowe obiekty nie kolidowały z tymi, które już istnieją. Zgodnie z oczekiwaniami Ryneksu, na Nowym Rynku miało powstać multikino oraz galeria handlowo – usługowa z kawiarniami, restauracjami, sklepami, punktami usługowymi oraz parkingiem podziemnym. Chętni musieli przedstawić dwie koncepcje zagospodarowaną, jedną z istniejącym budynkiem „antypodkowy” i drugą bez. Ostatecznie Rynex zdecydował się na unieważnienie konkursu.
W drugim podejściu została wybrana oferta Skyline Management wchodzącej w skład grupy kapitałowej Polimeni. W styczniu 2006 roku odbyło się podpisanie umowy pomiędzy Amerykanami a Ryneksem. Wówczas zapewniano, że już wiosną ruszą pierwsze prace. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …