Pół wieku związku seniorów

Lista tego, co robią osoby działające w zarządzie okręgowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Płocku, jest bardzo długa. Mają setki sprawdzonych pomysłów na zabawę, naukę, czyli jednym słowem na integrowanie seniorów. Zachęcają ich do rozwijania swoich pasji, zainteresowań, wychodzenia z domu i zerwania ze stereotypem emeryta tylko siedzącego w kapciach na fotelu. I tak z powodzeniem działają już od 50 lat. Wśród wielu podziękowań przekazanych na jubileuszowej gali były także najwyższe samorządowe odznaczenia od marszałka województwa mazowieckiego, prezydenta Płocka i starosty powiatu płockiego.
Pięćdziesięcioletnią historię związku „opowiedziano” w przygotowanym na jubileusz filmie „Czas pamięci”. Pierwszym prezesem związku w Płocku był Eugeniusz Pieczkowski. I w pierwszym roku działalności zapadła decyzja o połączeniu ze Związkiem Inwalidów. Pierwsze zebrania seniorów najpierw odbywały się w wynajętym mieszkaniu, a następnie w siedzibie banku przy ulicy Tumskiej. W kolejnych latach jeszcze wielokrotnie zmieniały się siedziby Związku. Dopiero ta przy ulicy Kochanowskiego 5 na dłużej stała się miejscem ich działalności. Obowiązującą do dziś nazwę Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zatwierdzono na krajowym zjeździe delegatów w 1975 roku. Od początku integralną częścią związkowej działalności seniorów były wycieczki, udział w wydarzeniach historycznych i kulturalnych odbywających się w mieście, wczasy na działkach, spotkania okolicznościowe. – Bogaty program działań kulturalno-artystycznych to już stała część naszych codziennych działań. Z roku na rok coraz więcej osób dołączało do związku. I poszerzała się oferta naszych zajęć będących odpowiedzią na potrzeby naszych seniorów. Powstawały kolejne sekcje pozwalające rozwijać ich pasje, zainteresowania i talenty. Od wokalnych, poprzez malarskie, taneczne, aktorskie. Dziś efekty tych pierwszych starań to doroczne przeglądy i festiwale grup kabaretowych, teatralnych, wokalnych, w których prezentują się seniorzy z całego regionu – mówiła przybliżając historię związku jego obecna przewodnicząca Jadwiga Korneszczuk dodając, że ta organizacja może poszczycić się współpracą jakich mało.
W 2017 roku płoccy seniorzy otrzymali od władz miasta własną siedzibę przy ulicy Otolińskiej: Centrum Aktywności Seniora. Jak mówiła Jadwiga Korneszczuk, jest to miejsce szczególne, w którym seniorzy mogą spędzać czas wolny i rozwijać swoje pasje. – Siedziba stała się miejscem, w którym możemy w pełni rozwinąć skrzydła w złotej jesieni naszego życia – mówiła dziękując władzom miasta za nową siedzibę Jadwiga Korneszczuk. Odnosząc się do jubileuszu przewodnicząca mówiła, że ten jubileusz jest przede wszystkim powodem do dumy z odnoszonych osiągnięć, z pracy osób, dzięki którym dziś emeryci mogą w taki sposób spędzać czas wolny.
O tym, że Płock jest miastem przyjaznym dla seniorów, mówił poseł Piotr Zgorzelski. Podkreślał, że wynika to z empatii władz miasta i powiatu, ale także ze zrozumienia potrzeb. – Potrzeb demograficznych. Wiemy przecież, że niedługo Polska będzie miała twarz seniora – mówił poseł Zgorzelski.
To z kolei niesie za sobą potrzebę pewnych działań, a wśród nich potrzeby integracji międzypokoleniowej i wsparcia, co właśnie poprzez swoje działania realizuje związek emerytów. Do tej kwestii nawiązywał marszałek Adam Struzik, który uhonorował związek medalem „Zasłużony dla Mazowsza”. – Mazowsze to ponad 5,3 mln obywateli. Ponad 30% to osoby w wieku senioralnym. W codziennym życiu, jak i działalności samorządowej powinniśmy kierować się zasadą pomocy, integracji. Ruch senioralny na Mazowszu zyskał nowy impuls. Bardzo rozwinęły się Uniwersytety Trzeciego Wieku, rośnie aktywność organizacji pozarządowych prowadzonych przez seniorów – mówił gratulując jubilatom marszałek Struzik.
Jubilatom za ich 50 lat dla Płocka dziękował prezydent Andrzej Nowakowski mówiąc, że dzięki seniorom Płock jest miastem bardzo aktywnych seniorów. – Dziękuję za państwa nowe pomysły, radość, za obecność tam, gdzie zawsze jesteście potrzebni, gdzie możecie coś od siebie dać. A także wskazać młodszym pokoleniom, jak warto przeżywać życie – dziękował płockim seniorom prezydent Nowakowski, który przewodniczącą związku uhonorował medalem „Laude Probus”.
Jubilaci otrzymali także od władz powiatu płockiego medal „Zasłużony dla Powiatu”.

tekst i fot. rad

Zobacz kolejny artykuł

Odnowiono wspólną mogiłę Kochanowskiego i Gniazdowskiego

Zakończył się remont mogiły Jana Kochanowskiego oraz Jana Gniazdowskiego, usytuowanej na cmentarzu katolickim przy Al. …

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

10 osób odebrało nagrody starosty płockiego podczas jubileuszowego XX Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej. W płockim …