Pokoje na nowe życie

Ania, Ela i Jacek, to trójka młodych ludzi, którzy jako pierwsi rozpoczną naukę samodzielnego życia w pokojach terapeutyczno – usamodzielniających. Pod okiem terapeutów będą uczyli się między innymi gospodarowania domowym budżetem, załatwiania spraw w urzędach, radzenia sobie z codziennymi czynnościami życiowymi.Przygotowania do uruchomienia takiej formy terapii w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Krótkiej w Płocku, trwały od kilku tygodni. – Cieszymy się, że nasze zamierzenie znalazło już swój finał. Otwarcie pokoi, to kolejny etap działań w kierunku rozszerzania zakresu prowadzonej w naszej placówce rehabilitacji. Taka jest idea i założenie pomocy społecznej, aby zmierzać w kierunku jak największego usamodzielniania mieszkańców. Staramy się taką możliwość zapewnić również osobom przebywającym w naszej placówce – powiedział Piotr Ostrowicki, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc”.
Każdy z mieszkańców włączonych w proces usamodzielniania będzie miał opracowany indywidualny plan. To między innymi trening higieniczny, trening umiejętności, budżetowy, farmakologiczny, załatwiania spraw w urzędach, ale także obsługi różnego rodzaju sprzętu domowego, przygotowywania domu na przyjęcie rodziny i znajomych. Piotr Ostrowicki podkreślał, że takie działania mają również ogromne znaczenie integracyjne. Do współpracy z placówką i jej usamodzielnianymi mieszkańcami włączane będą banki, urzędy. Pozwolą także wzmocnić więzy z rodzinami tych osób. Nad całością działań będzie czuwał zespół do spraw usamodzielniania, a każdy mieszkaniec będzie miał tak zwanego przyjaciela, który w razie potrzeby podpowie co i jak należy zrobić. – Z wdrożenia tego rodzaju terapii płyną również korzyści związane ze stworzeniem możliwości powrotu do naturalnego środowiska, w którym bez większych problemów osoby po takim treningu będą samodzielnie funkcjonowały. Otwarte pokoje stwarzają pomost między placówką stacjonarną a samodzielnym życiem, uaktywniają mieszkańców – powiedział dyrektor Ostrowicki.
To również dobra droga do odkrywania, rozwijania czy odbudowywania umiejętności i talentów osób niepełnosprawnych. Pobyt w pokoju będzie trwał osiemnaście miesięcy. Trening składa się z trzech etapów. Pierwszy obejmuje naukę niezbędnych w codziennym życiu umiejętności. W drugim większa część działań koordynatorów będzie poświęcona na monitorowanie działań samodzielnie prowadzonych przez mieszkańców. W trzecim etapie mieszkańcy samodzielnie będą prowadzili i organizowali swoje życie, a koordynatorzy będą tylko obserwatorami Na koniec ocenią i podsumują, czego ich podopieczni nauczyli się przez półtora roku.
Pokoje będą zamieszkiwane w systemie rotacyjnym. Jako pierwsi naukę samodzielnego życia rozpoczną Ania, Ela i Jacek. Na dobry początek samodzielnie przygotowali program artystyczny, który zaprezentowali podczas uroczystego otwarcia pokoi terapeutyczno – usamodzielniających.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …