POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby po dawnym Gimnazjum nr 2 i Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Jakubowskiego. W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Nowakowski wręczył dyrektorowi placówki Radosławowi Malinowskiemu klucze do nowego obiektu.
POKiS jeszcze do niedawna funkcjonował w dość zniszczonej kamienicy na rogu ul. Sienkiewicza i Tumskiej. Miał tam ograniczone możliwości działania i powierzchnię 600 metrów kwadratowych.
W nowej siedzibie – po dawnej Szkole Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2 przy ul. Jakubowskiego – POKiS będzie miał do dyspozycji dwa tysiące metrów kwadratowych. – Po wielu latach oczekiwania POKiS otrzymuje klucze do swojej nowej siedziby. Kilkanaście tygodni temu mogliśmy obserwować postęp prac. Dziś już mamy efekt zupełnie nowego budynku. Wakacje będą czasem, kiedy będzie trwało urządzanie nowego budynku i przenoszenie ze starego obiektu tego, co da się jeszcze przenieść – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Znajdą się w tym miejscu pracownia montażu filmu, „Kino za Rogiem”, pomieszczenia administracyjne, sala nagrań, prób wokalnych, pracownia fotograficzna, sala baletowa z zapleczem, sala dydaktyczna, galeria plastyczna, sala widowiskowa (w miejscu dawnej sali gimnastycznej), a do tego magazyny oraz archiwum. Zlikwidowano bariery architektoniczne, na każde piętro obiektu dociera zamontowana na klatce schodowej winda. – Zyskaliśmy przestrzeń, zyskamy też nowych uczestników zajęć. W nowej siedzibie będziemy mogli rozszerzyć naszą działalność, prowadzić nowe konkursy, projekty, pomysły. Myślę, że wtopimy się w nową dzielnicę i rozsławimy naszą pracownię plastyczną na całe miasto. Już od wielu lat w POKiS-ie prowadzony jest konkurs plastyczny prezentujący tradycje wielkanocne – mówi Piotr Krawczyk, plastyk i dekorator POKiS-u.
Na pierwszym piętrze budynku nieprzerwanie funkcjonuje i nadal w tym miejscu pozostanie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2.
Roboty remontowe w budynku przy ulicy Jakubowskiego rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Wykonawcą została firma Jarmar z Łącka. Koszt adaptacji szkoły na POKiS to ponad 4,6 mln zł. Miasto zdobyło dotację unijną na prace adaptacyjne sięgającą prawie 2,43 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Dofinansowanie unijne na całość zadania – łącznie z wyposażeniem – to prawie 2,8 mln złotych.
W nowym budynku POKiS-u rozpoczyna się montaż urządzeń zakupionych do poszczególnych pracowni. Potrwa do końca lipca. – W tym samym czasie oraz w pierwszych dniach sierpnia będziemy się przeprowadzać do nowego budynku. Będziemy też realizować zaplanowane wcześniej wydarzenia, takie jak Vistula Folk Festiwal. Po wakacjach jest realna szansa, żeby rozpocząć działalność w nowej siedzibie – mówi dyrektor POKiS-u Radosław Malinowski.

(jac)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Przyszli podziękować Jurkowi Owsiakowi

Czerwone naklejane serca, mnóstwo czerwonych balonów i wielkie, głośne „Siema!” zabrzmiało w niedzielny wieczór na …