Podsłuchane rozmowy przedsiębiorcy

Jak podała jedna z ogólnopolskich komercyjnych stacji telewizyjnych, z bydgoskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Narodowego wyciekły informacje podsłuchanej przez agencję rozmowy telefonicznej pomiędzy prezesem Przedsiębiorstwa Budowlano – Usługowego Vectra Markiem Graczykowskim a działaczką SLD z Gostynina Renatą Komorowską. Graczykowski miał zostać ostrzeżony, żeby „poczyścił sprawy z tą dużą firmą”. W domyśle chodziło o Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” S.A. Feralna rozmowa miała zostać nagrana w marcu tego roku, zresztą Marek Graczykowski nie zaprzecza, że taka rozmowa była. Potwierdza też, że chodziło o PERN.
– Jednak moim zdaniem kontekst wypowiedzi był całkiem inny. Pani Komorowska prawdopodobnie usłyszała coś o kończącej się kadencji zarządu PERN-u i mogących nastąpić zmianach personalnych i właśnie tego mogła dotyczyć nasza rozmowa – tłumaczy Marek Graczykowski. – Co ja mogę „wyczyścić” w sprawach dotyczących naszych umów z PERN-em? Przecież to są umowy będące wynikiem wygranych przetargów i sporządzone w oparciu o ściśle określone procedury obowiązujące zarówno w PERN-ie, jak i naszej firmie. Dla PERN-u wykonywaliśmy prace w bazie w Adamowie, kończymy roboty w Plebance, trwa także budowa biurowca firmy przy Wyszogrodzkiej. Całą historię zbagatelizowałem i rozmowę z panią Renatą puściłem mimo uszu, ponieważ w żadnym wypadku nie czuję się przestępcą, ani nie mam nic do ukrycia i „czyszczenia”.
Ten fakt potwierdza także PERN. Przedstawiciele firmy zaznaczają jednocześnie, że rozstrzygnięcia przetargowe są oparte na rygorystycznych procedurach.
Vectra wykonuje także inne roboty budowlane, jest zresztą doskonale znana w Płocku. Właśnie zakończyła przebudowę kamienicy przy Tumskiej 8 na potrzeby Muzeum Mazowieckiego, wkrótce rozpocznie budowę amfiteatru. Ponadto firma wykonuje wiele prac budowlanych dla spółdzielni mieszkaniowych oraz dwóch należących do samorządu towarzystw budownictwa społecznego. Ostatnio wykonuje zadanie inwestycyjne na lotnisku w Malborku, które jest bazą lotniczą NATO. Wszystkie zlecenia są wynikiem przetargów i konkursów ofert, w których najczęściej głównym kryterium jest cena, za jaką wykonawca chce wykonać inwestycję.
Prezes Graczykowski wyjaśnia także, że Renatę Komorowską zna od wielu lat. Jest ona właścicielką hurtowni materiałów instalacyjnych w Płocku, a wcześniej zajmowała się hurtową sprzedażą materiałów budowlanych i to wtedy Vectra współpracowała z jej hurtownią, choć również teraz właściciele obu firm utrzymują ze sobą kontakty.
Niewiele w całej sprawie ma do powiedzenia ABW. Mają zostać wyjaśnione okoliczności, w jakich informacje z działań, jak je określono operacyjnych, mogły wyciec poza agencję.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …