Najnowsze informacje

Płótna Mistrza Matejki

Trzy znakomite obrazy Jana Matejki można oglądać w Muzeum Mazowieckim. Przyjechały z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród nich jest jeden szczególnie ciekawy dla płocczan – Przyjęcie Żydów, w który artysta wkomponował drzwi płockiej katedry. Na innych obrazach został przedstawiony chrzest Władysława Warneńczyka i Wit Stwosz.
Jan Matejko jest kolejnym wielkim malarzem, przedstawianym w cyklu Portrety. Jego twórczość reprezentują trzy charakterystyczne płótna. Artysta znający dobrze historię Polski, wielokrotnie przedstawiał wielkie wydarzenia z naszych dziejów na obrazach. Czasem nie trzymał się ściśle historycznych faktów i dat. Stąd na przykład na płótnie „Przyjęcie Żydów R.P. 1096” z cyklu „Dzieje cywilizacji w Polsce” z 1889, „spotkały się” postacie, które w rzeczywistości nie mogłyby spotkać się w jednym czasie i miejscu. Dzieło przedstawia scenę posłuchania delegacji hiszpańskich Żydów przez polskiego władcę, księcia Władysława Hermana, jego rodzinę i doradców. Postacie stoją przed płocką katedrą, której charakterystycznym elementem są widoczne brązowe drzwi. W czasie, w którym rozgrywa się scena na obrazie, katedra jeszcze nie była konsekrowana, ale wśród nich jest biskup Aleksander.
Drugim prezentowanym dziełem jest Ociemniały Wit Stwosz z wnuczką z 1865. Obraz robi wrażenie, aczkolwiek przedstawia nieprawdziwą historię z biografii rzeźbiarza, raczej legendę literacką, utrwaloną przez Wincentego Pola. Trzecie płótno przedstawia scenę chrztu syna Władysława Jagiełły też Władysława (który później uzyskał przydomek Warneńczyka) w katedrze wawelskiej. Jest to obraz namalowany na zamówienie potomka ojca chrzestnego, który postanowił dodać splendoru rodzinie i przypomnieć sławnego przodka.
Wernisażowi towarzyszył spektakl W pracowni Mistrza Jana w wykonaniu aktorów płockiego Teatru Dramatycznego: Mariusza Pogonowskiego, Przemka Pawlickiego i Magdaleny Tomaszewskiej. Była to interesująca próba pokazania w krótkich scenkach wybranych fragmentów biografii Jana Matejki. Zwłaszcza, że został wykorzystany manekin i techniki multimedialne.
Udany początek projektu „Matejko w Muzeum Mazowieckim” zaostrzył apetyt na kolejne spotkania. Kto chciałby dowiedzieć się o Matejce więcej, powinien przyjść 19 listopada (środa) o godz. 17.00 do muzeum na wykład zatytułowany Matejko – budowniczy świadomości narodowej – i co po nim? Wygłosi go jedna z najlepszych w kraju specjalistek w zakresie malarstwa XIX-wiecznego, ceniony historyk sztuki prof. dr hab. Maria Poprzęcka. 27 listopada (czwartek) o godz. 13.00 odbędą się warsztaty teatralne dla młodzieży. Cykl zakończą Mikołajki z Matejką (6-7 grudnia). Odbędzie się wtedy akcja fotograficzna Zostań postacią z obrazu „Kazanie Skargi”.   
(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …