Najnowsze informacje

Płock dla rodzin czy dla motomaniaków?

2 grudnia „Eskadra” obiecywała przedstawienie ostatecznej koncepcji promocji miasta. Wszystko wskazywało, że wygra opcja „Płocka rodzinnego”. Niestety, znów musimy wybierać. Wszystko przez głosy poparcia, które po drugich konsultacjach zasypały pocztę elektroniczną „Eskadry”, za do tej pory mało popularną opcją Płocka jako stolicy sportów motorowych, mówiącą też o budowie toru Formuły 1.
Do tej pory królowała wizja Płocka kojarzonego w kraju jako miasto bezpieczne, rodzinne i ciepłe, w sam raz na kilkugodzinny przyjazd z dziećmi. Moglibyśmy pochwalić się tutaj naszą historią, która wbrew obiegowej opinii wcale w Polsce nie jest znana. Atutem byłoby też ZOO, które rocznie odwiedza 200 tys. ludzi (to więcej niż mieszka w Płocku.) Do tego w całym mieście miałyby powstać instalacje, ścieżki, place zabaw, które łączą w sobie edukację i rozrywkę.
To oczywiście za mało, żeby ściągnąć turystów do Płocka. Czemu więc nie zrobić parku miniatur zabytków Polski na Radziwiu? Podobne parki są pod Krakowem i na Śląsku. Pokazują jednak zabytki Europy i Śląska. – Miniatury zabytków uczyłyby patriotyzmu i historii. Opatrzone byłyby tablicami multimedialnymi – mówi Marek Tobolewski z grupy „Eskadra”.
Taki park byłby ewenementem na skalę krajową, a przy okazji lekcją historii, odkrywczą i nowoczesną jak Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tego uzupełnieniem byłaby impreza ogólnopolska organizowana w Małachowiance. Niech przyjadą do Płocka szaleni naukowcy, którzy w sposób nieszablonowy przekazują wiedzę. „Eskadra” podpowiada, by większy nacisk położyć na przedszkola. Niech są najlepsze w kraju. Niech zaskakują swoim wyglądem, choćby płotem z kolorowych ogromnych kredek.
Z Orlenem,
czy bez…
Równie atrakcyjnie jawi się druga koncepcja, jest jednak skoncentrowana na technologii, nowoczesności i tym, że kojarzymy się z Orlenem. – Polacy myślą Płock, mówią Orlen. Nie odetniemy się od koncernu, więc może warto go wykorzystać i walczyć ze stereotypem, że przemysł chemiczny to trucizna – twierdzi Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny „Eskadry”.
Hasło „Płock napędza” ma budzić emocje, kojarzyć się ze sportem i adrenaliną, niekoniecznie z tym, że Orlen produkuje benzynę. A co można zrobić żeby to nie były jedynie puste skojarzenia? Można wykorzystać modę na industrial i np. gdzieś na zamkniętych instalacjach koncernu zrobić koncert gwiazdy muzyki elektronicznej „Audioriver”. Ta koncepcja wymagałaby zbudowania w Płocku toru na wyścigi czy rajdy. Może zapomnijmy o torze Formuły 1, ale świetnym rozwiązaniem byłby tor rally crossowy. – Nie problem wykopać go w terenie. Na pewno znajdzie się całoroczna grupa odbiorców, tych, którzy chcą pojeździć i tych, którzy chcą kibicować – podpowiadają specjaliści z Krakowa.
Dajmy miejsce dla quadów, motocykli, gokartów. Najbliższe tory są w Poznaniu i Kielcach. To zbyt daleko, by stanowić dla Płocka konkurencję. Poza tym nie są obecnie w najlepszym stanie, więc miasto mogłoby zaistnieć w całym kraju.
Można też ściągnąć do Płocka Mistrzostwa Świata Modelarzy. Na świecie jest 6 tysięcy specjalistów zdalnie sterujących makietami. To też otwarta koncepcja na zloty miłośników motoryzacji. A dla kontrastu można też zorganizować imprezę technologiczną, gdzie swoimi umiejętnościami mogliby pochwalić się tunningowcy… komputerów.
Również hasła związane z motoryzacją można mnożyć w nieskończoność, podobnie jak łączyć je z innymi ważnymi aspektami, np. „Tutaj wszystko kręci się wokół historii”. Napis „Odjazdowy Płock” mógłby się pojawiać na designerskich tablicach informacyjnych przypominających witacze na stacjach benzynowych. Zamiast cen paliw byłyby daty i nazwy ważnych imprez w Płocku. Napis „Płock z werwą” mógłby się pojawiać na tablicach rejestracyjnych Płocka. Reklama miasta zagwarantowana dzięki kierowcom jeżdżącym po całej Polsce.
Co na to płocczanie?
Płocczanie widzą zalety motoryzacyjnej opcji reklamy Płocka. Ale znaleźli się też oponenci. Pomysł na miasto rozpędzone techniką i z torami wyścigowymi potępił Włodzimierz Skalny związany z Ligą Ochrony Przyrody, tłumacząc, że zniszczymy ostatnie zielone bastiony.
Zbigniew Kruszewski był przeciwny pierwszej propozycji, która jego zdaniem pokazuje Płock jako miasto rentierów i sierot zamkniętych za płotami z dużych kredek. – Tymczasem Płock ma 4 filary, o których nie można zapominać. Są to historia, od której nie uciekniemy; Wisła i najwyższa w Polsce skarpa; nowoczesność, czyli Orlen oraz kultura i religia – podkreślał prezes TNP.
Padały też zdania, że zanim nastawimy się na ten rozpędzony technologicznie Płock, to najpierw trzeba się skonsultować z Orlenem. – Z drugiej strony podczas studiów „dostawało” mi się za każdą podwyżkę cen paliw od znajomych, którzy wiedzieli, że jestem z Płocka. Czy jeśli w całym kraju wszyscy kojarzyć będą nas z tą firmą, nie będziemy mieć podobnych problemów, gdy coś pójdzie nie tak? – zapytała Lena Kołodziejska-Grabowska.
Mimo wszystko młodzi płocczanie chcą nowoczesności w mieście, czasem po to, żeby zyskać obraz nieco szpanerskiego i fajnego do pochwalenia się miasta.
W dyskusji głos zabrał też Tomasz Kordala, pracownik Muzeum Mazowieckiego, który był za obydwiema propozycjami. – Nieważne, czy przyciągniemy turystów swoją historią, czy atrakcjami motoryzacyjnymi, ważne jest to, ile pieniędzy zostawią w Płocku – zaznaczył historyk.
„Eskadra” daje płocczanom jeszcze trochę czasu do zastanowienia się, co będzie nas lepiej promować w kraju. Można dzwonić pod numery tel.: (12) 25 23 732 lub 664 469 279, albo pisać: m.szychowiak@eskadra.com.pl. Ostateczne zdanie w tej kwestii będzie miał jednak Ratusz, który płaci firmie za pomysły wypromowania miasta w kraju. Właśnie te „płaci” staje się „solą w oku” dla wielu osób. Na konsultacje padają słowa krytyki, że płocczanie mają lepsze rozeznanie w potrzebach miasta, że za takie pieniądze pomysły „Eskadry” nie są nadzwyczajne. Ale z nami, czy bez – decyzja o tym, jaką drogą podążać i tak zostanie podjęta.   
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …