Pianistyczne talenty

Bardzo dobrze, w tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej, zaprezentowali się reprezentanci Płocka. Dwójce uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku jury przyznało nagrody: Pawłowi Zającowi – II, Annie Świderskiej – III (obydwoje są uczniami w klasie fortepianu prof. Mariusza Tytmana). Ponadto Paweł Zając odebrał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu barokowego.
Pierwsze nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobyli uczniowie z Krakowa i Poznania. Trafiły do Eligiusza Skoczylasa i Nikodema Wojciechowskiego. Laureaci otrzymali premie finansowe, a przed sobą mają jeszcze wyjazdy na koncerty do Japonii i Kalifornii.
Jury przyznało również nagrody specjalne. Nagrodę specjalną Haliny Czerny-Stefańskiej za najlepsze wykonanie utworu F. Chopina otrzymała Natalia Quach z Warszawy. Nagrodę Elżbiety Stefańskiej za najlepsze wykonanie utworu barokowego odebrał Paweł Zając z Płocka. Japońska grupa sponsorów zaprosiła na koncerty po Japonii Eligiusza Skoczylasa. Nagrodę specjalną Gold Country Piano Institute oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu EPTA Poland w formie udziału w międzynarodowym kursie pianistycznym w Nevada City przyznano Nikodemowi Wojciechowskiemu z Poznania. Nagrodę specjalną dla pedagoga laureata pierwszej nagrody odebrali: prof. Mariola Cieniawa i prof. Alicja Kledzik.
W jedenastej edycji konkursu Płock reprezentowała szóstka uczniów. Dwoje zostało zauważonych i docenionych przez jury II i III nagrodą. Na tym nie koniec sukcesów uczniów PSM. Paweł Tytman otrzymał wyróżnienie w pierwszej, najmłodszej grupie uczestników. Również pozostali płoccy uczestnicy: Dominika Bogdan (klasa fortepianu prof. Krystyny Tytman) oraz Magdalena Fuz i Igor Torbicki (klasa fortepianu prof. Mariusza Tytmana) uzyskali wysokie noty i bardzo dobre opinie jurorów. – Jestem bardzo zadowolony z wyniku, jaki osiągnęli w tegorocznym konkursie nasi reprezentanci. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze. Dwie nagrody i wyróżnienie, to dobre osiągnięcie naszych uczniów. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy w następnej edycji konkursu – powiedział Mikołaj Burakowski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku.
Tym razem na przesłuchania do Płocka przyjechało trzydziestu pięciu młodych pianistów z całej Polski. Ich talenty oceniało jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Sulikowskiego. Najwięcej pochwał konkursowe jury skierowało pod adresem pierwszej grupy, w której zagrali najmłodsi uczestnicy. Najsłabiej wypadli uczestnicy najstarszej, trzeciej grupy. W tym roku podczas konkursu nie wyłoniono żadnej indywidualności. – Na zdobywcę tego wyróżnienia czekała wspaniała nagroda – fortepian. Po raz pierwszy w historii konkursu jury miało do dyspozycji tak cenną nagrodę. Niestety, żaden z młodych pianistów, zdaniem jury, nie zagrał tak, aby otrzymać to wyróżnienie i nagrodę – mówił dyrektor Burakowski.
W tej sytuacji sponsorzy przekazali fortepian płockiej PSM jako nagrodę za dobre zorganizowanie kolejnej edycji konkursu. Czego mogą spodziewać się ci, którzy przyjadą do Płocka za dwa lata? Jak zapowiada dyrektor Mikołaj Burakowski z pewnością coraz wyżej ustawionej poprzeczki. Wszystko po to, aby rosła ranga konkursu. A na przesłuchaniach spotykali się najlepsi z najlepszych reprezentanci szkół muzycznych z całej Polski.  
rad

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …