PERN “Przyjaźń” S.A. – 40 lat minęło

Czterdzieści lat temu rozpoczęto eksploatację pierwszego odcinka rurociągu “Przyjaźń”. Stało się to po pięciu latach od podjęciu przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów decyzji o budowie w naszym kraju rurociągu naftowego.
Jubileuszowe uroczystości odbyły się w płockiej Katedrze oraz w Teatrze Dramatycznym. 70 pracowników otrzymało odznaczenia państwowe, w tym Złote Krzyże zasługi po raz drugi: Tadeusz Siłacz i Stefan Włodarczak.- Mówi się, że praca w PERN-ie jest łatwa i przyjemna, siedzi się, patrzy na wskaźniki, a ropa sobie płynie. Wystarczy popracować w ruchu ciągłym, co cztery dni inaczej. Po roku organizm zaczyna protestować, po pięciu latach ma się dość. Ja przepracowałem w tej firmie już 38 lat – powiedział Tadeusz Siłacz, opisując jak w letnie upały czy zimowe mrozy wygląda łatanie uszkodzonych odcinków rurociągu.

Obecnie firma zajmuje się dostarczaniem ropy do rafinerii w Polsce i Niemczech, ma około 2,5 tysiąca kilometrów rurociągów, w tym 620 km rurociągów finalnych. Rozpoczęto budowę trzeciej nitki rurociągu “Przyjaźń”, co pozwoli za trzy lata tłoczyć 60 mln ton ropy w ciągu roku. Firma inwestuje także w najnowsze technologie. Już teraz budowane są cztery zbiorniki na ropę naftową o pojemności 100 tysięcy m3 każdy. Dwa w Adamowie, pod granicą z Białorusią i dwa pod Płockiem w Plebance. Wzdłuż rurociągów PERN-u układane są także linie światłowodowe, niezbędne do właściwego operowania systemem przesyłu ropy i produktów finalnych, pozwolą także na rozwinięcie działalności spółki, czyli prowadzenie usług telekomunikacyjnych.
– W PERN “Przyjaźń” S.A. są wspaniali ludzie, którzy umieją doskonale pracować. Trzeba tylko pozwolić na wyzwolenie potencjału, jaki w nich drzemie. Myślę, że zaufanie pokładane w załodze, to klucz do sukcesu – prezes spółki Stanisław Jakubowski nie krył słów uznania dla podwładnych.
Na uroczystości byli obecni między innymi Tadeusz Soroka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Andrzej Piłat, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wicewojewoda mazowiecki Maciej Sieczkowski oraz przedstawiciele władz samorządowych z terenów, przez które biegną rurociągi, instytucji z którymi firma współpracuje, Nikołaj Iwanowicz Zachmatow, radca handlowy Ambasady Rosji w Polsce oraz przedstawiciele firm z Polski, Rosji, Niemiec, Białorusi i Ukrainy współpracujących z PERN-em.
Uroczystość poprowadziła znana telewidzom Magda Mołek, a część artystyczną – koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej z solistami pod batutą Jacka Bonieckiego – Bogusław Kaczyński.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …