Perła neogotyku odzyska blask

Spacerując alejkami płockich Tumów nie sposób nie dostrzec urody rozległego kompleksu klasztoru i Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Oświetlona niekiedy wieczorem ażurowa kopuła to prawdziwa perła tego fragmentu miasta, która przyciąga wielu gości. Cenny architektonicznie obiekt, zbudowany przed stu laty, wymaga pilnego remontu. Wypełniona po brzegi w niedzielne popołudnie świątynia przy Kazimierza Wielkiego to początek wielkiego dzieła. Dochód z ekumenicznego koncertu kolęd przeznaczony został na ratunek płockiej perły neogotyku w ramach projektu „Europejskie Centrum Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku – rewitalizacja Świątyni Miłosierdzia i Miłości”.
– Podjęliśmy wielkie dzieło i jesteśmy zobowiązani je zrealizować dla przyszłych pokoleń i ze względu na szacunek dla naszych przodków – mówił zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, bp Maria Karol Babi. Projekt jest na etapie dokumentacji. Wykonano już ekspertyzy techniczne, trwa inwentaryzacja architektoniczna całego kompleksu. Na przygotowanie projektu budowlanego i dalsze prace konieczne są środki, które świątynia pozyskiwać będzie od darczyńców – osób prywatnych oraz lokalnych i unijnych funduszy. Aktualnie prowadzone są remonty w pomieszczeniach klasztornych: odnowiono pokoje, przebudowano kuchnię z dawnym piecem chlebowym, jest nowa instalacja elektryczna. Cały długoterminowy i kosztowny proces zakłada, że po renowacji zabytkowy kompleks obok życia duchowego z zapleczem dla pielgrzymów pełnić będzie także funkcję muzeum i ośrodka kultury. Parafia włączy się w życie miasta i w przyszłości powinna się sama utrzymać.
Biskup Babi podziękował wykonawcom koncertu. Obdarzona pięknym sopranem Magdalena Hudzieczek-Cieślar koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, we Francji i we Włoszech. Z akompaniamentem organów wykonała „Ave Maria” oraz „Cichą noc”. Europejskie kolędy zaśpiewała również sopranistka Agnieszka Gertner-Polak, która ma w repertuarze pieśni bożonarodzeniowe aż w piętnastu językach. Najmłodsza solistka – Laura Rudzińska, uczennica III klasy PSM w Płocku, zagrała na skrzypcach trzy kolędy polskie. Młodzieżowym Chórem Kościoła Starokatolickiego Mariawitów dyrygował Aleksander Słojewski. Wystąpili też muzycy orkiestry dętej ze św. Lipki (dyrygent Jakub Pawlak). W finale koncertu zebrani zaśpiewali razem z solistami „Bóg się rodzi”.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Na trasę trzeba poczekać

Po raz kolejny płoccy radni rozmawiali o perspektywach budowy trasy szybkiego ruchu S10 w bezpośrednim …