Najnowsze informacje

Orłan jak Orlen

Proszę spojrzeć na zdjęcie. Ptak żywo przypomina logo PKN Orlen. Do tego prezentowany gatunek ma nawet podobną nazwę do koncernu. – To orłan, inaczej zwany też bielikiem olbrzymim. Jest spokrewniony z bielikiem żyjącym w Polsce, naszym herbowym orłem – tłumaczy Aleksander Niweliński, dyrektor płockiego ogrodu zoologicznego. Samica orłana dotarła do Płocka specjalnym transportem z Czech.
Ma zaledwie 7 miesięcy. Powoli aklimatyzuje się do nowych warunków. Pracownicy ZOO są dobrej myśli, więc już niedługo dołączy do dwóch samców, mieszkających w ogromnej wolierze. Są to ogromne ptaki drapieżne. Rozpiętość ich skrzydeł sięga 2,7 metra. Ważą 8-9 kg. W naturalnych warunkach zamieszkują tereny Azji. Polują nawet na sarny. Niestety, na wolności pozostało ich zaledwie kilkaset sztuk. Zabija je postęp cywilizacyjny, wyrywający coraz większe połacie lasów. I tu z pomocą przychodzą ogrody zoologiczne.
– Naszym zadaniem jest nie tylko prezentacja ginących gatunków, ale też hodowla. Dzięki temu przychówek można wypuścić na wolność. Cieszymy się, że koordynator tego ginącego gatunku przyznał nam samicę. To niewątpliwy rarytas dla płockiego zoo. Orłany znajdziemy zaledwie w kilkunastu ogrodach w Europie. W Polsce są jeszcze w Warszawie i w Poznaniu – mówi Aleksander Niweliński.
Orłany w Płocku będą miały dobre warunki do rozmnażania. Jeśli pojawią się młode, będą mogły tu spokojnie dorastać. Bez problemu nauczą się też fruwać. Zanim jednak płockie stado dochowa się potomków, samica musi dorosnąć. Dojrzałość uzyska dopiero w wieku 5 lat. Będzie też wtedy większa od swoich partnerów. Jest jeszcze dużo czasu, żeby orłany mogły się w pełni zaakceptować.
Do tego czasu opieką sponsorską mógłby je objąć PKN Orlen. Wszak to byłaby ładna wizytówka koncernu w ZOO, a poza tym też wsparcie szczytnego celu. – Nikt się z nami nie kontaktował w tej sprawie, ale jesteśmy otwarci na tego typu propozycje – przekonuje Aleksander Niweliński.    
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …