Najnowsze informacje

Odznaczenia dla strażaków

Kolejni strażacy z drobińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej dołączyli do grona uhonorowanych odznaczeniami państwowymi. Złote i Brązowe Krzyże Zasługi odebrali społecznicy, od kilkudziesięciu lat związani z ideą OSP, z ogromnym zaangażowaniem propagujący ją wśród młodych ludzi.
Zasłużeni strażacy z Drobina mają przed sobą nie lada zadanie, bowiem są kontynuatorami, mającej już ponad stuletnią tradycję, jednostki. Okrągły jubileusz świętowali w 2004 roku. Wtedy OSP Drobin została odznaczona najwyższym odznaczeniem OSP Złotym Znakiem Związku.
W tym roku odznaczeniami uhonorowano siedmiu strażaków. Złote Krzyże Zasługi odebrali: Tadeusz Drążkiewicz z OSP Setropie – wieloletni komendant i założyciel jednostki oraz Tadeusz Sobczak z OSP Łęg Probostwo, który od 25 lat jest prezesem jednostki. Pięciu strażaków odebrało Brązowe Krzyże Zasługi. Do grona tego dołączyli Janusz Mielczarski, odpowiedzialny za gotowość bojową jednostki, Krzysztof Gąbiński, członek orkiestry strażackiej, który z powodzeniem pomaga przygotowywać młodych adeptów do gry w orkiestrze. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono również Jana Gajewskiego z OSP w Nagórkach, który jako jedyny naczelnik prowadzi trzy młodzieżowe drużyny strażackie, w tym jedną dziewcząt, której dowódcą jest córka naczelnika Sylwia Gajewska. Brązowy Krzyż Zasługi wręczono także komendantowi gminnemu OSP Tadeuszowi Łuniewskiemu. Za jego kadencji jednostka OSP w Maliszewku przez dziewięć lat z rzędu zajmowała pierwsze miejsce w gminnych zawodach pożarniczych. W tym roku Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono także legendę drobińskiej OSP, najstarszego czynnego strażaka z OSP w Maliszewku, wielkiego społecznika, działacza Jerzego Tomczaka.
Drobińska OSP składa się z dziewięciu jednostek, w tym jedna jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Chlubą jest drobińskia orkiestra strażacka, która w minionym roku świętowała jubileusz trzydziestopięciolecia swej działalności i od wielu lat zajmuje czołowe miejsca na przeglądach orkiestr strażackich. Łącznie we wszystkich jednostkach OSP Drobin zrzeszonych jest trzystu dziesięciu strażaków. Od początku roku strażacy z Drobina wyjeżdżali do różnych zgłoszeń trzydzieści dziewięć razy. – Rekord wyjazdów przypadł w 2004 roku, kiedy wyjeżdżaliśmy aż sto siedemnaście razy. Na szczęście w ostatnich kilku latach ta statystyka jest coraz lepsza i liczba wyjazdów do pożarów czy wypadków maleje. Ten rok jest pod tym względem zadowalający, choć sporo pracy było przy usuwaniu skutków wichur, które były na początku roku. Szczęśliwie wiosną nie było pożarów spowodowanych wypalaniem traw. Rozpoczynający się sezon wakacyjny niesie ze sobą zagrożenie z uwagi na lokalizację Drobina przy szlaku komunikacyjnym dróg nr 10 i 60. Nasza jednostka i sprzęt do ratownictwa drogowego muszą być w stanie gotowości – powiedział Ryszard Łuniewski.
W tegorocznym planie działań, obok tych najważniejszych związanych z ratowaniem życia, ważne miejsca zajmują zadania dotyczące budowy garaży i zakupu nowego samochodu pożarniczego. Marzeniem jest wart pięćset tysięcy złotych terenowy mercedes. Jest duża szansa na to, że do końca roku w taki samochód będzie wyposażona jednostka. No a członkowie orkiestry liczą na pierwsze miejsce podczas mającego odbyć się w najbliższy weekend Powiatowego Przeglądu Orkiestr Strażackich. 
rad

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …

Odznaczenia dla strażaków

Dwudziestu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z Płocka i powiatu płockiego otrzymało 4 listopada wysokie odznaczenia państwowe, które w imieniu prezydenta RP wręczała minister Jolanta Szymanek – Deresz i wicewojewoda mazowiecki Adam Mroczkowski oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Okazją do wręczenia odznaczeń była zbliżająca się 87 rocznica odzyskania przez Polskę niepodlegości. Najwyższe odznaczenie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, w uznaniu zasług w pracy zawodowej, społecznej i popularyzowaniu turystyki wodnej otrzymał Wiesław Wieczorek.
Kilkunastu strażaków zostało odznaczonych złotymi, srebrnymi i brązowymi Krzyżami Zasługi, a dwie osoby medalami Za Ofiarność i Odwagę, nadawanymi za szczególne poświęcenie podczas niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia ludzkiego zdrowia i życia.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.