Odnowiono wspólną mogiłę Kochanowskiego i Gniazdowskiego

Zakończył się remont mogiły Jana Kochanowskiego oraz Jana Gniazdowskiego, usytuowanej na cmentarzu katolickim przy Al. Kobylińskiego. Wartość przeprowadzonych prac wyniosła 19 900 zł. Remont został przeprowadzony dzięki dotacji, którą miasto otrzymało od wojewody mazowieckiego.
Remont obejmował: oczyszczenie płyt wierzchnich grobu (beton, lastrico) i impregnację, oczyszczenie i pomalowanie łańcucha metalowego, uzupełnienie braków, oczyszczenie i pomalowanie słupków metalowych, uzupełnienie ubytków w betonie i wymianę pokryć betonowych na granitowe, oczyszczenie, pomalowanie, odtworzenie brakujących fragmentów dwóch donic oraz całkowite odtworzenie dwóch kolejnych.
Jan Kochanowski to pseudonim, od którego nazwano jedną z ulic w Płocku (nie od nazwiska poety, jak niektórzy błędnie sądzą). Rzeczywiście nazywał się Józef Michalski. Był członkiem Organizacji Bojowej PPS, który zginął w 1907 roku pod Staroźrebami w czasie ataku na carski furgon pocztowy.
Z kolei Jan Gniazdowski, wychowany w rodzinie tradycji niepodległościowej, związanej z powstaniami 1831 i 1863 roku był początkowo nauczycielem w Strusinie (gm. Bielsk). Należał do Pogotowia Bojowego PPS. Zginął rozstrzelany przez Niemców 18 października 1918 r. W 1927 r. prochy Jana Gniazdowskiego przeniesiono na cmentarz przy ul. Kobylińskiego w Płocku. Leży we wspólnej mogile z Janem Kochanowskim.

(t)
fot. UMP

Zobacz kolejny artykuł

Pokaz mody Magdaleny Carter

20 października o godzinie 18.00, przy ulicy Kwiatka 36 w pięknym Atelier Magdaleny Carter odbędzie …

Bilans kampanii wyborczej ludowców

Kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi powoli dobiega końca. Już tylko do piątku kandydaci mogą prezentować …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.