Najnowsze informacje

Od kujawiaka do oberka

24 października w hali sportowej w Łącku po raz trzeci tańczyły i śpiewały zespoły ludowe z rejonu działania Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego. Na festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej prezentowały się zespoły folklorystyczne. Występom towarzyszyły wystawy rzemiosła, rzeźby, malarstwa oraz fotografii przyrodniczej. W ramach uroczystości odbył się także Festiwal Produktów Tradycyjnych i Regionalnych.
W konkursie na najlepszy folklorystyczny zespół pieśni i tańca brało udział 14 zespołów z terenu Mazowsza i Kujaw. Zespoły startowały w trzech kategoriach, w pierwszej wystąpiły dziecięce zespoły folklorystyczne z gminy Gąbin, Łąck i Gostynin, w drugiej, zespoły śpiewacze z gminy Kowal, Słubice, Iłów i Włocławek, a w trzeciej kategorii zaprezentowały się zespoły pieśni i tańca z gminy Zawidz, Kowal, Włocławek, Baruchowo, Gąbin oraz Sanniki.
– Zespoły ocenia profesjonalne jury, a konferansjerem jest Sławomir Świerzyński. Dopisuje nam publiczność i myślę, że występy sprawiają wszystkim dużo przyjemności. Można wziąć udział także w imprezach towarzyszących, jest wystawa fotografii przyrodniczej z regionu, wystawa malarska, wystawy twórców ludowych, którzy prezentują swój dorobek na stoiskach. Jest dosyć duża frekwencja, ale myślimy nad zorganizowaniem przyszłorocznego festiwalu w sobotę. Na zakończenie wystąpił nasz gość specjalny Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” – mówi Magdalena Kozłowska, dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.
Zespół Ludowy „Dzieci Ziemi Łąckiej” zajął drugie miejsce w konkursie na najlepszy zespół folklorystyczny. Zdobył także nagrodę publiczności. W tym roku zespół obchodził swoje 5-lecie działalności, powstał z inicjatywy kierownika Gminnego Ośrodka Kultury Władysława Stańczaka, przy współpracy gminy i rodziców.
– Braliśmy udział we wszystkich edycjach festiwalu. Zespół funkcjonuje do tej pory, mimo że miał swoje koleje losu. W tej chwili myślę, że osiągnął apogeum, jest rozbudowywana grupa krakowska, łowicka oraz księstwa warszawskiego. Pierwsza grupa jest przewidziana na 14 osób i jest naszym przedszkolem. W drugiej grupie jest 12 uczniów szkoły podstawowej, a trzecią stanowią gimnazjaliści. Co roku liczba naszych podopiecznych się zmienia, ponieważ dzieci ewoluują na wyższy poziom kształcenia – mówi instruktor zespołu Karina Mesjasz.
W ramach wystawy malarskiej artystów z regionu działania stowarzyszenia stworzyła się nieformalna grupa, która wystawia swoje prace już od trzech lat.
– Jesteśmy ze sobą zaprzyjaźnieni i dlatego pokazujemy swoje prace w stałym składzie. Wystawiam tutaj swoje pastele oraz ostatnie pejzaże z jesieni. Obrazy naszych malarzy są na tyle charakterystyczne, że nie musimy ich oddzielnie eksponować, mamy tutaj grafikę, pastele, akwarele. Prace Janka Balcerzaka przedstawiają takie inne spojrzenie na świat, natomiast Teresa Wojno usiłuje oddać w malarstwie tradycje ludowe. Dzisiejsza ekspozycja jest wystawą jednego dnia i tylko dzisiaj można zakupić prezentowane obrazy – mówi Barbara Perlikowska, współorganizator wystawy.
Zwycięzcami konkursu na najpiękniejsze stoisko zostali państwo Maria i Jerzy Kopczyńscy.
– Jestem na wystawie razem z żoną, ponieważ tworzymy sztukę rodzinną. Ja rzeźbię, a moja małżonka maluje. Rzeźbię generalnie wszystko, co można stworzyć z drewna lipowego, ale preferuję rzeźbę zwierząt, zwłaszcza ptaki, tworzę „ptaki dziwaki”. Wykorzystuję naturalne skręcenia konarów, co powoduje, że za każdym razem tworzę coś nowego i niepowtarzalnego. Mamy sporo sukcesów na arenie twórczej w Polsce i za granicą, zdobyłem 7 nagród w konkursie w Colorado Springs w Stanach Zjednoczonych – mówi Jerzy Kopczyński.
W tym roku integralną częścią imprezy folklorystycznej stał się Festiwal Produktów Tradycyjnych i Regionalnych.
Najlepszym zespołem folklorystycznym w I kategorii został Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Solec”. W II i III kategorii zwyciężył Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”. Nagrodę publiczności oraz statuetkę za najpiękniejsze stoisko otrzymał Tadeusz Zieliński z Zespołu Szkół Specjalnych w Mocarzewie. Najsmaczniejszy słodki wypiek regionalny według jury wykonała Lucyna Stańczak z Sannik – makowiec zwijany i rogaliki. Publiczność za najsmaczniejsze uznała jednak faworki pani Elżbiety Milczarskiej.
Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …