Najnowsze informacje

O Kapłanie

Bohatera tej wystawy – kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, nie trzeba nikomu w Polsce przedstawiać. Zamordowany przez SB 19 października 1984 roku kapłan zasługuje na niejedną ekspozycję. Jedną z nich, zatytułowaną „Kapłan”, można oglądać jeszcze do 16 grudnia br. w płockiej „Stanisławówce”. Później zostanie przeniesiona do kościoła św. Józefa.
Wystawa przyjechała do Płocka z warszawskiego Żoliborza. Jej wernisaż poprzedziła msza św. w intencji beatyfikacji oraz część artystyczna w wykonaniu Zespołu Poetycko-Muzycznego „Piast” pod kierunkiem Anny Antoszewskiej. Młodzież recytowała fragmenty kazań ks. Popiełuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, śpiewała solidarnościowe pieśni oraz dała koncert na trąbce patriotycznych i religijnych melodii.
Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Płocku ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki przyznał się, że chciałby, aby widzowie wystawy nie poprzestali na wzruszeniach. A tych oglądającym wystawę raczej nie zabraknie. Wystawa obrazuje czasy młodości ks. Jerzego Popiełuszki, służbę w wojsku, obowiązki kapłańskie oraz pogrzeb, który stał się narodową manifestacją oporu wobec działań ówczesnych władz Polski.
Twórcą wystawy jest red. Tomasz Karolak z Wejherowa, a jej kuratorem ks. Czesław Banaszkiewicz z parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Ks. Banaszkiewicz poznał kapelana „Solidarności”, gdy wspólnie pracowali w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Do Płocka wystawę sprowadzono dzięki staraniom Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”. Od 10 lat „Kapłan” wędruje po Polsce, Płock jest jedną ze stacji na jej drodze. Do 16 grudnia br. można ją oglądać w „dużym” kościele na „Stanisławówce“, grupy zorganizowane powinny ustalić godzinę zwiedzania pod nr tel. (0-24) 262-37-92. Kto nie zdąży, od 18 grudnia br. wystawę „Kapłan” będzie mógł obejrzeć w kościele na Cholerce. 
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …