Nowy zakład „Zoriny”

W Kutnie przy ul. Józefów 8 otwarto nowy zakład Spółdzielni Mleczarskiej „Zorina”. W przeciwieństwie do obiektu znajdującego się przy ul. Toruńskiej, gdzie udziały ma „Bakoma Nova”, w całości jest on własnością „Zoriny”, która już planuje otworzenie w nim twarożkarni. Do tej pory SM „Zorina”, której mleko dostarcza 3 tys. producentów, zakupiony towar w całości sprzedawała większym podmiotom. Może się to jednak zmienić, ponieważ obiekt przy ul. Józefów 8 spełnia wszystkie standardy unijne, posiada nowoczesną przechowalnię, laboratoria, a tak doskonałych urządzeń wentylacyjno-chłodniczych podobno nie ma w żadnej mleczarni w Polsce: – Nosimy się z zamiarem otworzenia twarożkarni. Niejako produktem ubocznym będzie śmietana. Prawdopodobnie uda się też doprowadzić do rozpoczęcia produkcji sera mozarella, którego technologia wytwarzania jest taka sama, jak w przypadku twarogu – zapowiada Antoni Rajewski, wiceprezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „Zorina”.
Lada dzień nowy obiekt ma uzyskać najwyższą jakościowo kategorię A (o jej przyznaniu decydują krajowe służby weterynaryjne). Rajewski mówi, że inwestycja stanowi swoiste zabezpieczenie dla wszystkich rolników, którzy sprzedają „Zorinie” swoje mleko. Średni skup dzienny wynosi 200 tys. litrów: – Stawiamy na jakość mleka. Zachęcamy rolników do certyfikacji produkcji mlecznej. Do końca 2006 roku certyfikat będzie musiała posiadać każda „mleczna” obora.
Liczba dostawców w ostatnich latach wprawdzie się zmniejszyła, ale mleka produkuje się więcej. Za litr w klasie ekstra „Zorina” płaci 92-93 grosze. Producenci, którzy miesięcznie sprzedają Spółdzielni powyżej 120 tys. litrów mleka, za litr dostają 1,17-1,20 zł.
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

BMW w płockiej policji

Płoccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dysponują nowym narzędziem do walki z drogowymi piratami. Nieoznakowany …

Sportowy sukces płockich policjantów

Drużyna policjantów z Płocka uczestniczyła w mistrzostwach Polski służb mundurowych w wieloboju siłowym w Toruniu. …