Nowy sprzęt i remonty w szpitalu św. Trójcy

Trzy oddziały Szpitala Miejskiego im. św. Trójcy otrzymały nowy sprzęt. Trafił on na oddział neonatologiczny, ginekologiczny i blok operacyjny. Zmiany czekają także oddział internistyczny, gdzie właśnie rozpoczął się pierwszy z dwóch zaplanowanych etapów prac. Generalny remont tej części, obejmujący wymianę wyposażenia, jest prowadzony pierwszy raz od chwili uruchomienia tego segmentu szpitala.
Na zakup nowego sprzętu medycznego szpital otrzymał pieniądze z budżetu miasta. – Najnowsze zakupy dla naszego szpitala to sprzęt o wartości ponad pół miliona zł. Zakupiono między innymi inkubatory i lampy do fototerapii, aparat do resuscytacji noworodków, pulsoksymetry. Blok operacyjny ma dwa nowe aparaty do znieczuleń i sprzęt do diatermii – wymieniał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Jak mówił doktor Jarosław Lemiec, zastępca ordynatora oddziału neonatologicznego w Szpitalu Miejskim św. Trójcy, jest to najnowszy sprzęt, lepszy i łatwiejszy w obsłudze, bezpieczniejszy pod względem bakteriologicznym. Oddział otrzymał cztery inkubatory, aparaty do resuscytacji noworodków, dwie lampy do fototerapii, pulsoksymetry i pompy infuzyjne. – To jest sprzęt, który będzie funkcjonował dodatkowo na oddziale. Oczywiście sukcesywnie ten najbardziej wyeksploatowany będzie wycofywany – mówił doktor Lemiec.
Jeden z wycofywanych inkubatorów trafi np. do sali ćwiczeń studentów pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Z puli ponad 551 tys. zł przekazanych do szpitala zakupiono również aparat do diatermii chirurgicznej. Jak mówił ordynator oddziału chirurgicznego w Szpitalu św. Trójcy Paweł Sobieski, sprzęt już „pracuje” na bloku operacyjnym. Dla pacjentek oddziału ginekologicznego zakupiono sprzęt do bezprzewodowego monitorowania u kobiet w ciąży czynności serca dziecka (KTG).
6,5 mln na internę
Nie tylko nowy sprzęt, ale i nowy wygląd zyska szpitalna interna, gdzie rozpoczął się właśnie gruntowny remont. Prace będą prowadzone w dwóch etapach. – Zdecydowana większość prac będzie realizowana w tym roku. Pierwszy etap powinien być zakończony do końca września. Natomiast cały remont interny powinniśmy zakończyć po pół roku. Koszt inwestycji to kwota około 6,5 mln zł – informował prezydent Andrzej Nowakowski.
Prowadzony remont jest pierwszym w tej części szpitala od chwili uruchomienia oddziału. Wymienione zostaną wszystkie instalacje i podłogi. Będzie także nowe wyposażenie do sal, w tym 57 elektrycznych łóżek (w tej puli 4 łóżka do sali intensywnego nadzoru). – Jeśli chodzi o układ pomieszczeń, w zasadzie pozostanie taki sam. Pojawią się drobne zmiany z uwagi na przygotowanie jednej sali więcej, o charakterze izolatki. Większe zmiany będą w układzie pomieszczeń związanych z obsługą oddziału – mówił Marek Stawicki, wiceprezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
Na czas trwania remontu oddział funkcjonuje w ograniczonym zakresie. W harmonogramie remontów jest także gruntowna przebudowa pracowni endoskopowej. Tu prace mają być zakończone w sierpniu. Pieniądze na remont pochodzą także z budżetu miasta.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Przetarg na remont mostu

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na remont mostu im. Legionów Piłsudskiego. W ramach prac drogowcy …