Nowości na płockich przystankach

Kończy się montaż nowych wiat na przystankach autobusowych. Wartość kontraktu przekroczyła 732 tys. zł brutto. Termin zakończenia robót to 15 czerwca.
Nowe wiaty – 40 sztuk i słupki informacyjne – 2 sztuki są kolejnym elementem programu mobilności miejskiej obok przebudowy ul. Łukasiewicza, dostawy 25 autobusów hybrydowych, budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Tysiąclecia i Mickiewicza oraz parkingu w systemie „park and ride” przy ul. Bielskiej.
Nowe wiaty są już znane. Nowością w Płocku będą słupki informacyjne. Staną tam, gdzie nie będzie klasycznej wiaty przystankowej, ponieważ nie ma na nią miejsca. Słupki będą podświetlone, będą miały wbudowane gabloty na rozkłady jazdy, będą posiadały tabliczkę z nazwą przystanku i numerami linii wykonaną według standardów Systemu Informacji Miejskiej. Nowe wiaty – w większości przypadków – zastępują stare, wyeksploatowane obiekty, ale są stawiane również w miejscach, w których do tej pory wiat nie było w ogóle.
Stało się tak np. na przystanku Popiełuszki obok BP (na trasie w kierunku Podolszyc) czy na szczycie Galerii Wisła w al. Jana Pawła II. Nowe wiaty będą wykonane w tym samym stylu – w tej samej kolorystyce, wzorach szyb, wzorze konstrukcyjnym – jak wiaty, które już stoją na terenie miasta.
Będą posiadały jednak różne długości i szerokości, a wymiary te będą zależały od lokalizacji.
Warto o tym wspomnieć, ponieważ wymieniony będzie na nową, wąską (o szerokości 0,5 m – jak wiata przy ul. Sienkiewicza) wiatę funkcjonujący dziś obiekt na przystanku „Słowackiego 01” przy ul. Gałczyńskiego. – Płocczanie skarżyli się, że znajduje się za daleko od miejsca wsiadania do autobusu. Nowa, wąska wiata stanie na początku zatoki, dzięki czemu wsiadanie do autobusu będzie łatwiejsze. Krótsza, boczna ściana wiaty musi w tym miejscu pozostać ze względu na sąsiedztwo skrzyżowania i konieczność zachowania widoczności dla kierowców, wyjeżdżających z ul. Norwida. Obecnie znajdującą się tam wiatę z 2014 roku zastąpi wyeksploatowany obiekt na ul. Zglenickiego przy przychodni – przystanek Zglenickiego, szpital 01 – wyjaśnia Hubert Woźniak z ratuszowego zespołu współpracy z mediami.
W Płocku znajdują się dziś 134 wiaty, z których 75 sztuk to nowe wiaty wybudowane w latach 2014-2017. – Umowa z firmą Budotechnika dotyczy montażu 40 nowych wiat. Dołączą do nich jeszcze nowe wiaty przy ul. Łukasiewicza. Na przebudowywanym odcinku ulicy wykonawca postawi zadaszenia przystanków, a firma remontująca ulice Kostrogaj i Przemysłową również zostawi przebudowane ulice z nowymi wiatami. Słowem: w tym roku będziemy mieli w Płocku 128 nowych wiat – mówi Hubert Woźniak. – Do wymiany zostanie 8 wiat, choć 7 sztuk z obecnych, starych zamierzamy wykorzystać, wyremontować i ustawić w miejscach, w których przystanki dotychczas były niezabudowane, a mieszkańcy o to proszą – jak na przykład na przystanku Orlen Arena 01 czy Wesoła 01 przy ul. Słonecznej. W rezultacie w Płocku zostanie zaledwie 15 „starych” wiat przystankowych.
Część wiat oraz słupki stanęły na swoich miejscach do 15 maja, a wszystkie nowe obiekty muszą znaleźć się w komplecie do 15 czerwca. – Prosimy o wyrozumiałość: fakt, że wybrana wiata zostanie nagle zdemontowana świadczyć będzie wyłącznie o tym, że za kilka dni w tym miejscu stanie nowa. Dodajmy, że 10 wiat (cztery istniejące i sześć nowych) będzie wyposażonych w system dynamicznej informacji pasażerskiej – podsumowuje Hubert Woźniak.
Nowe wiaty zostaną zamontowane na przystankach przy ulicach: Wyszogrodzkiej, Medycznej, Dobrzyńskiej, Kolegialnej, Sienkiewicza, Bielskiej, Chopina, al. Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Gałczyńskiego, Narodowych Sił Zbrojnych, Ciechomickiej, al. Jana Pawła II, al. Kilińskiego, Al. Kobylińskiego, Lachmana, Łukasiewicza, Kolejowej, Kościelnej i Mościckiego.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Uratowali 28-latka

Szybka reakcja gostynińskich policjantów zapobiegła tragedii. Odnaleźli w lesie 28-latka, który chciał targnąć się na …