Najnowsze informacje

Nie chcą do ZUS-u

Dziesiąty zjazd delegatów Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Płocku miał charakter sprawozdawczo-wyborczy. Pięcioletnią kadencję organizacji podsumowali m.in. przewodniczący związku Zenobiusz Tybuszewski i szefowa Rady Kobiet Bogusława Dałek. Konkluzje, ze względu na niepewność jutra, jakie niesie Unia, były może mało optymistyczne, ale mimo tego udało się jednogłośnie wybrać radę i przewodniczącego.
Po raz trzeci 32-osobowa rada związku powierzyła tę funkcję Zenobiuszowi Tybuszewskiemu z Wilczogóry w powiecie sierpeckim. Dyrektorem płockiego biura rady pozostanie Roman Wiśniewski. Ponadto wybrano 5-osobową komisję rewizyjną i 46-osobową grupę delegatów na krajowy zjazd organizacji, który ma się odbyć jesienią 2004 r. Frekwencja była dobra, ponieważ na 70 delegatów 5 grudnia br. do Domu Technika w Płocku przyjechało 64.Delegaci zastanawiali się, jaka przyszłość czeka polskich rolników w Unii. Zenobiusz Tybuszewski stwierdził, że dopłat raczej na czas nie dostaną, ponieważ polski rząd nie ma na nie pieniędzy: – Rząd się sam wyżywi, a biednym obetną – mówił, wymieniając budżetowe cięcia w opiece społecznej i oświacie. – Tymczasem środki na kancelarię premiera i sejm rosną. Wzrośnie liczba urzędników, będzie więcej etatów, kupią nowe samochody – komentował.
Przewodniczący przypomniał, że na wsi mieszka 40 % ludności kraju, z tego połowa żyje z rolnictwa i jest “na babcinym garnuszku”. Coś trzeba zmienić. Mogą się za to wziąć Kółka Rolnicze, które w 141-letniej historii swego istnienia niejednego Hausnera już przeżyły: – Musimy zmienić mentalność rolników, tak, żeby nie Kółko Rolnicze było we wsi, ale wieś w Kółku Rolniczym – konkludował Z. Tybuszewski.
Związkowcom udało się wypracować tezy programowe. Wśród nich m.in. zgłoszono chęć obrony KRUS (wysokość składki zależna od dochodów – tak, ale włączenie do ZUS – zdecydowanie nie), sprzeciwiono się wyprzedaży polskiej energetyki oraz opracowano wniosek do rządu, z pytaniem, na jakich zasadach w Unii rolnik będzie ubezpieczał uprawy i hodowlę.
Zjazd oceniono jako apolityczny, w przeciwieństwie do tego, który niedawno odbył się w Łowiczu. Między wierszami przypomniano jednak, że z PSL Kółkom Rolniczym raczej nie po drodze.
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …