Nauka pływania z Orlenem

40 dzieci i 60 osób dorosłych skorzystało z możliwości nauki pływania sfinansowanej przez PKN Orlen.
Zajęcia, w ramach drugiej edycji projektu „Nauka pływania z Orlenem”, były prowadzone przez instruktorów Płockiego Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na pływalni miejskiej Podolanka. – Zajęcia były prowadzone dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz dla osób w wieku 40 plus. Mieliśmy pewne obawy, ale okazuje się, że zaangażowanie w naukę u osób dorosłych jeszcze większe niż u dzieci – mówi wiceprezes Płockiego WOPR Piotr Lisocki.
W drugiej edycji kursu wzięło udział w sumie 100 osób. Zajęcia rozpoczęły się w październiku i potrwają do końca czerwca. – Zajęcia prowadzili instruktorzy WOPR-u z wieloletnim doświadczeniem. Zostały one nasycone nauką pływania, ale przekazywaliśmy też informacje dotyczące ratownictwa, samoratownictwa, udzielania pierwszej pomocy bez profesjonalnego sprzętu. Kurs został także wzbogacony o podstawy nurkowania z użyciem profesjonalnego sprzętu – dodaje Piotr Lisocki.
Zajęcia już po raz drugi zostały sfinansowane przez PKN Orlen. – Jest to program, który rozpoczynamy we wrześniu kwalifikacją osób do nauki pływania, a w październiku rozpoczynają się zajęcia, które trwają do czerwca. Przez 9 miesięcy jest możliwość nauczenia się pływania. Warunkiem zakwalifikowania jest brak umiejętności pływania. Zaczęliśmy program od IV klas szkół podstawowych, ponieważ w klasach III jest obowiązkowa nauka pływania. Chcieliśmy to zweryfikować, ponieważ rodzice i ratownicy WOPR często mówili, że po tej obowiązkowej nauce pływania dzieci wcale nie potrafią pływać. Dlatego wyszliśmy z programem otwartym dla uczniów klas IV-VI oraz do osób w wieku dojrzałym Dorośli są wdzięczną grupą, ponieważ są to często osoby, które wcześniej nie uczyły się pływać, więc najpierw muszą pokonać własny lęk przed wodą – mówi Wioletta Kulpa, szefowa działu sponsoringu społecznego i CSR w PKN Orlen. – Myślę, że będą kolejne edycje programu „Nauka pływania z Orlenem”, chociaż ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Będziemy oczywiście o tym rozmawiać i zabezpieczać środki w budżecie.
Warto dodać, że już 22 czerwca zostanie ponownie otwarte kąpielisko w Grabinie na popularnej „Patelni”. – Dopełniliśmy wszelkich formalności, by móc to miejsce nazywać kąpieliskiem. Grabina znajduje się kilka kilometrów od Płocka, więc nawet po pracy można tam latem dojechać, wypocząć i przy okazji popływać – dodaje Wioletta Kulpa.
Nad bezpieczeństwem plażowiczów w Grabinie będą czuwać ratownicy płockiego WOPR-u. Ratownicy przypominają, że w wodzie nie powinniśmy przeceniać własnych możliwości. – Przestrzegam przed spożywaniem alkoholu przed wejściem do wody, jeśli w ogóle to po wyjściu z wody i na pewno nie w nadmiernej ilości. Całkowicie niedopuszczalne są oczywiście narkotyki. Do wody nie można wchodzić po obfitym posiłku. Po opalaniu powinniśmy się najpierw schłodzić. Jeśli chcemy skakać do wody, to najpierw powinniśmy wejść z brzegu i sprawdzić czy nie ma w wodzie jakichś konarów czy innych przeszkód, które mogłyby doprowadzić do wypadku. Pamiętajmy, jeśli na strzeżonym kąpielisku ratownicy wywieszają białą flagę, to znaczy, że nie tylko są dobre warunki atmosferyczne, ale też sprawdzili jak wygląda dno, czy nie ma tam szkieł lub innych ostrych przedmiotów oraz przeszkód – mówi Piotr Lisocki.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Świąteczna zbiórka Banku Żywności

Jak co roku wolontariusze Banku Żywności w Płocku pod koniec listopada przygotowują się do świątecznej …

Kamienica w każdej chwili może się zawalić

Trzeba było ewakuować 10 rodzin mieszkających w oficynie kamienicy przy ul. Tumskiej 14. Wszystko z …