Najlepszy patron dla „Dzieci Płocka”

Nie ma lepszego patrona dla Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” niż jego założyciel – druh Wacław Milke. Druh zmarł 9 maja br. w wieku 94 lat. Harcerze postanowili uczcić jego pamięć. Do pomysłu nadania zespołowi im. druha Wacława Milke przychylili się radni miejscy.
Wacław Milke to wyjątkowa osobistość. Otrzymał tytuł „Płocczanina roku 1975” i „Honorowego Wyszogrodzianina”. Był inicjatorem powstania Dzwonu Pokoju w Płocku oraz obchodzonych co roku Dni Historii Płocka. W czasie II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau i Gusen.
Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” założył w 1946 roku. Jest to obecnie najstarszy zespół dziecięcy w Polsce. Jako pierwszy w powojennej Polsce zaczął szerzyć ideę regionalizmu i kulturę ludową. „Dzieci Płocka” koncertowały w wiejskich świetlicach i największych scenach Europy: Royal Albert Hall w Londynie, Operze Berlińskiej. Przez zespół przewinęło się ponad 6000 dziewcząt i chłopców. Byli wychowankowie są zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przyjaciół HZPiT „Dzieci Płocka”.
Uroczystość nadania imienia „Dzieciom Płocka” odbędzie się w poniedziałek, 10 listopada w Teatrze Dramatycznym. Trwają ostatnie przygotowania do tego wyjątkowego w 62-letniej historii zespołu wydarzenia. Uroczystości towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany przez zespół występ. Na scenie pojawi się również zaprzyjaźniony z „Dziećmi Płocka” Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”.   
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …