Najlepsi w swojej szkole

Po 258 zł miesięcznie będą otrzymywać uczniowie, którzy zostali stypendystami prezesa Rady Ministrów. W tym roku szkolnym w regionie działania płockiej delegatury kuratorium oświaty, takich osób jest 40.

Uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom odbyło się w piątek w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Stawili się sami zainteresowani, ze swoimi rodzicami i dyrektorzy szkół, do których chodzą. Byli też zaproszeni goście, m.in. biskup Piotr Libera, marszałek województwa Adam Struzik, mazowiecki kurator oświaty Karol Semik. – W tym miejscu spotyka się przeszłość z teraźniejszością, a dzięki naszym uczniom także z przyszłością – mówił biskup Piotr Libera. – Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy otrzymają stypendia. To duże wyróżnienie. Życzę wam, żebyście tego stypendium nie zmarnowali. My wszyscy potrzebujemy ludzi mądrych i wykształconych.
Stypendium premiera może być przyznane uczniowi szkoły, która kończy się maturą. Mają na nią szansę ci, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią w szkole lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednym z przedmiotów, uzyskując w nim najwyższe wyniki, a w pozostałych wyniki co najmniej dobre. Stypendium może otrzymać tylko jeden uczeń danego typu szkoły. Dlatego bardziej uprzywilejowane są zespoły szkół, które mogą mieć po kilku stypendystów. Tak było w przypadku płockiego Zespołu Szkół Technicznych i gostynińskiego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, z których po troje uczniów otrzymało stypendia.
Dla sporej grupy stypendium premiera to nie nowość. Rekordzistą pod tym względem jest Damian Krakowiak z technikum w Zespole Szkół w Staroźrebach (średnia 5). On stypendium otrzymał już po raz trzeci. – Jestem dumny, że spotkało mnie takie wyróżnienie – stwierdził.
– To stypendium daje szansę na rozwój. Dzięki niemu zrobiłem prawo jazdy, mogłem rozwijać swoje zainteresowania sportowe. Wszystkim swoim kolegom chciałbym powiedzieć, że warto się o nie starać.
Spora była grupa uczniów, którzy po raz drugi sięgnęli po stypendium. W tym gronie znaleźli się Karolina Wiśniewska (LP ZSZ nr 2 w Sierpcu, średnia 5), Paulina Biernat (LO ZO-K Profesor Płock, 4,83), Monika Znyk (LO ZS w Gąbinie, 5), Andrzej Dobrogost (I LO PUL Płock, 4,8), Martyna Radecka (GCE w Gostyninie, 4,85), Tomasz Sobolewski (Technikum ZS w Wyszogrodzie, 4,81), Agnieszka Grudzińska (LP ZS w Gostyninie, 4,75), Michał Zawalich (LP ZST w Płocku, 4,4).
Magdalena Domańska (Małachowianka) i Maja Niedzielska (LO Gostynin), jako pierwsze odebrały dyplom stypendystek. To dlatego, że w gronie wszystkich uczniów mogą pochwalić się najwyższą średnią – 5,27. Piątkowa uroczystość była szczególna dla Małgorzaty Manisty (Technikum ZS nr 1 w Sierpcu, 5,19). Ona dostanie jeszcze drugi dyplom. Tym razem z rąk samego premiera, bo znalazła się w gronie uczniów, którym Donald Tusk wręczy je osobiście. – Trochę się tym stresuję – przyznała Małgorzata Manista. – W końcu to premier. Na pewno to duże wyróżnienie. Czuję się bardzo doceniona, bo nie przypuszczałam, że znajdę się w tak szacownym gronie.
Wręczenie stypendiów premiera było też okazją do uhonorowania Kamila Zajkowskiego (ZST). On otrzymał stypendium Ministra Edukacji Narodowej, za wybitne osiągnięcia sportowe. Jest jednym z 30 w ten sposób docenionych uczniów w województwie mazowieckim. Zajkowski to najlepszy polski skifista młodego pokolenia. Jest wicemistrzem świata juniorów.
Stypendia premiera otrzymali również: Piotr Ablewski (Jagiellonka, średnia 5,21), Katarzyna Bogdańska (LO ZSCE Płock, 4,79), Bartosz Borkowski (Technikum ZSCE, 4,9), Gabriel Felbór (LO ZST Płock, 4,8), Anna Fuz (Technikum ZSUiP Płock, 4,89), Emilia Golatowska (LO ZS w Wyszogrodzie, 4,77), Sandra Grzelak (Technikum ZDZ w Warszawie Centrum Kształcenia w Płocku, 4,88), Milena Ignaczewska (Technikum ZDZ Płock, 4,77), Krzysztof Kaczmarczyk (Technikum ZSZ nr 2 Płock, 4,32), Marta Kalińska (LO ZSS w Zawidzu Kościelnym, 4,78), Maria Kawska (Technikum ZS im. Leokadii Bergerowej, 4,8), Milena Kobus (LP ZSE-K Płock, 4,83), Wioletta Krzemińska (LO ZS w Staroźrebach, 5), Natalia Mielnik (I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku, 4,84), Ilona Radecka (Społeczne LO STO w Małej Wsi, 4,93), Paweł Ratkowski (III LO, 5,12), Aleksandra Rosa (IV LO, 4,8), Fatima Sobczak (LO SOP w Płocku, 4,85), Sandra Sztal (LO PTO w Płocku, 4,81), Marta Wiśniewska (ZS CKR w Studzieńcu, 5), Anna Wolińska (Technikum ZSE-K w Płocku, 4,81), Milena Zalewska (Technikum ZS w Gąbinie, 4,93), Elżbieta Zduńczyk (LO w Sierpcu, 4,92), Marek Ziółkowski (Technikum ZST w Płocku, 4,82), Ewelina Złotowska (LO ZS w Gostyninie, 5,14), Piotr Zwarycz (Akademickie LO przy PWSZ w Płocku, 4,8), Dawid Żakowiecki (Technikum ZS w Gostyninie, 4,94), Sylwia Żołnowska (Technikum ZSZ nr 2 w Sierpcu, 5,06).
Grzegorz Szkopek

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …