Najnowsze informacje

Most łączy polityków

Wniosek o wprowadzenie poprawki przyznającej 50 milionów złotych z budżetu państwa złożyli posłowie Aleksandra Łuszczyńska i Andrzej Piłat z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jednak pod przygotowanym przez nich wnioskiem podpisali się parlamentarzyści z różnych stron sceny politycznej. Przede wszystkim z regionów płockiego i włocławskiego.O przyznaniu w budżecie Państwa 50 milionów z przeznaczeniem na budowę nowego płockiego mostu już czytelników Tygodnika Płockiego informowaliśmy, jednak dopiero teraz możemy odsłonić polityczne kulisy tego przedsięwzięcia. Za przyjęciem tej poprawki jednomyślnie głosowali między innymi Aleksandra Łuszczyńska, Andrzej Piłat, Wojciech Jasiński (Prawo i Sprawiedliwość) i Waldemar Pawlak (Polskie Stronnictwo Ludowe). Teraz jeszcze poprawka musi przejść podczas głosowania nad ustawą budżetową w senacie, ale tu na rzecz Płocka ma lobbować Zbigniew Kruszewski.
Okazuje się, że polityczne swary można na chwilę pozostawić na boku i zrobić niespodziankę swoim wyborcom. Jak przyznają nasi parlamentarzyści, stało się to mimo wszystko zbyt późno.
– Dziś widać, że budowa mostu dobiega końca, nie oznacza to jednak końca problemów związanych z finansowaniem inwestycji. Wiadomo, że polski rząd był przeciwny przyznawaniu dodatkowych środków na inwestycje lokalne. Trzeba więc było przekonywać, że nowy most w Płocku to nie jest inwestycja tylko dla mieszkańców miasta. Udało nam się przekonać do pomysłu parlamentarzystów z Włocławka, którzy doskonale wiedzą, że ich miasto ma dobre połączenie z Warszawą tylko przez Płock. To jednak nie był koniec pozyskiwania sprzymierzeńców. Musieliśmy przekonywać kolegów z SLD. Poseł Jasiński musiał przekonać posłów z PiS, a Waldemar Pawlak z PSL. Tylko dzięki temu udało się wprowadzić poprawkę – wyznał na sesji rady miasta Andrzej Piłat.
To jednak nie koniec problemów komunikacyjnych Północnego Mazowsza. Jest szansa pozyskania na finansowanie nowego mostu kilkunastu milionów złotych, jakie pozostały z zakończonych już inwestycji finansowanych w różnych częściach kraju z budżetu państwa. Parlamentarzyści muszą teraz zabiegać także o budowę obwodnicy Gostynina, dzięki której Płock zyskałby połączenie z planowaną autostradą. Niezbędne jest także wybudowanie obwodnicy północnej naszego miasta, dzięki czemu będzie można z nowego mostu dojechać wprost do modernizowanej właśnie drogi krajowej nr 10.
Jak zdradził również płockim radnym senator Zbigniew Kruszewski, prowadzone są, póki co, bardzo wstępne rozmowy o budowie trzeciego mostu przez Wisłę w Płocku. O takim pomyśle informowaliśmy już zresztą naszych czytelników wczesną jesienią tego roku.
Na ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta płoccy parlamentarzyści odebrali z rąk prezydenta miasta Mirosława Milewskiego ozdobne serwisy do kawy z porcelany ćmielowskiej, wzrowane na serwisie, jaki od płocczan otrzymał przedwojenny prezydent RP Ignacy Mościcki. W ten sposób M. Milewski podziękował za starania w sprawie środków finansowych z budżetu państwa na budowę nowego mostu.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …