Miliony na nabrzeże

Płock otrzyma 23 744 721,61 złotych unijnego dofinansowania na rewitalizację nadwiślańskich bulwarów. Całkowity koszt to kwota ponad 37,8 mln złotych. Prace zbliżają się już do końca. Ich finał zgodnie z kontraktem jest zaplanowany na połowę grudnia tego roku.
O tym, że nasze miasto otrzyma unijne dofinansowanie na trwający od ponad roku remont nabrzeża było wiadomo od dwóch miesięcy. W ubiegłym tygodniu marszałek województwa Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i skarbnik miasta Wojciech Ostrowski podpisali umowę w tej sprawie. – Finansowanie budowy rozpoczęliśmy ze środków własnych budżetu miasta. Ale od samego początku, kiedy złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu na rewitalizację terenów zdegradowanych, wierzyliśmy, że pomimo różnych perturbacji uzyska on dofinansowanie – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Część dofinansowania pochodzi z Europejskiego Funduszu Regionalnego, ale jest też kwota z budżetu państwa. – Żeby to dofinansowanie było możliwe, musieliśmy dokonać pewnych przesunięć w obrębie Programu Regionalność, a swoją zgodę musiała też wyrazić Komisja Europejska. Przypomnę, że to projekt realizowany w ramach rewitalizacji, ale też w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, które są sposobem nowoczesnego myślenia zarządu województwa, aby rozwój proponować na poziomie subregionów. Tak będzie wyglądała kolejna perspektywa finansowa Unii Europejskiej po roku 2020. Bez wątpienia projekt rewitalizacji nabrzeża przyczyni się do uatrakcyjnienia turystycznego i kulturowego Płocka. Miasto jest coraz bardziej atrakcyjne.

Reklama
Wykonawcą przebudowy nabrzeża jest firma PORR. W ramach pierwszego etapu rewitalizacji przebudowany zostanie kilometrowy odcinek nabrzeża od siedziby klubu Morka do mostu im. Legionów Piłsudskiego. Powstanie też całkowicie nowa ulica Rybaki, która przebiegać będzie po nowym śladzie, przy skarpie. Nowa będzie nawierzchnia, chodniki, zatoki samochodowe i parkingi. Wybudowana zostanie także ścieżka rowerowa. Przy okazji tych prac powstanie infrastruktura, której brakuje w tym miejscu: sieć kolektorów sanitarnych i deszczowych oraz sieć elektryczna. Wzdłuż Wisły powstanie promenada spacerowa ciągnąca się od mostu do nowego portu, który zbudowany zostanie obok siedziby klubu żeglarskiego Morka. Wraz z portem powstaną nowe ostrogi, które ułatwią korzystanie z portów – nowego i starego oraz „odepchną” główny nurt rzeki od jej prawego brzegu i dzięki temu zapobiegną niszczeniu plaży.
Wzdłuż promenady staną nowe ławki, stojaki na rowery, oświetlenie, budynek socjalny z ogólnodostępną toaletą. Będzie też plac zabaw oraz skwer biznesowy – miejsce, w którym będzie można doładować sprzęt mobilny.
W następnych latach Urząd Miasta planuje także przebudowę ulicy Kawieckiego do siedziby Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. To tam mają powstać parkingi dla autokarów, a także drugie wejście do ogrodu zoologicznego.
Jak poinformował podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski, prace w branży drogowej są zaawansowane w 80 proc. Są nawierzchnie chodników, drogi rowerowej, nawierzchnie dróg. Prace związane z budową kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz sieci wodociągowej zaawansowane są w 95 proc. Przy ścieżce biegowej wokół Sobótki do wykonania pozostał montaż wyposażenia. Najmniej – około 30 proc. – zaawansowane są prace w branży elektrycznej. Budowa portu jachtowego i falochronu jest zaawansowana w 75 proc. – Przed nami prace brukarskie, montaż małej architektury oraz ostatni etap betonowania nabrzeża – mówi zastępca prezydenta Jacek Terebus
Miasto wielokrotnie prowadziło rozmowy z przedsiębiorcami, którzy byliby gotowi realizować swoje przedsięwzięcia na nabrzeżu. – Jednak wszyscy przedsiębiorcy wskazywali na brak niezbędnej infrastruktury. Teraz to wszystko zostało wykonane. Być może to zachęci właścicieli znajdujących się w rejonie ulicy Rybaki nieruchomości do ich odnowienia – dodaje Jacek Terebus.
W sąsiedztwie wejścia na molo powstanie pawilon gastronomiczny oraz toalety publiczne. Inwestycje zrealizuje miasto, chociaż pierwotnie był pomysł, żeby zajął się tym wyłoniony w przetargu przedsiębiorca. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się jednak podczas sierpniowej sesji Rady Miasta płoccy radni. – Prawdopodobnie jesienią ogłosimy przetarg na dzierżawę pomieszczeń w pawilonie – tłumaczy Jacek Terebus.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Przetarg na remont mostu

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na remont mostu im. Legionów Piłsudskiego. W ramach prac drogowcy …