Najnowsze informacje

Mieszkańcy skarżą się na objazdy

W miejscowości Dzierzązna budowana jest droga. Na czas trwania inwestycji Urząd Gminy w Nowym Duninowie przygotował objazdy. Jeden z nich prowadzi przez drogę prywatną. Część mieszkańców skarży się, że właściciel drogi nie chce ich przepuszczać.

Od pewnego czasu trwa budowa drogi w Dzierząznej. Z jednej strony droga łączy się z krajową 62, z drugiej dojdzie prawie do granic administracyjnych miasta. Na czas trwania inwestycji jeden z objazdów wyznaczono drogą prywatną, która ma wylot w Popłacinie. – Budowę rozpoczęto z dwóch stron. Ponieważ nie ma innej możliwości dojechania do Dzierzązny, Urząd Gminy wyznaczył objazd drogą należącą do jednego z mieszkańców. Ten jednak nie wszystkim pozwala przejeżdżać. Zablokował mi drogę traktorem. Musiałem nadłożyć kilka kilometrów i jechać drogą, którą jeździć nie można – skarży się pragnący zachować anonimowość mieszkaniec Dzierzązny.
Postanowiliśmy sprawdzić jak na miejscu wygląda sytuacja. Mimo braku oznakowania informującego o objeździe, bez trudu odnaleźliśmy prywatną drogę. Odnaleźliśmy też jej właścicieli.
– Droga rzeczywiście jest naszą własnością. Gdy rozpoczynała się inwestycja, wójt zawarł z nami ustną umowę. Wynikało z niej, że naszą drogą będzie jeździł autobus szkolny. Miała być też wykorzystywana w nagłych sytuacjach, na przykład do przejazdu karetki pogotowia. Jednak część mieszkańców Dzierzązny używa jej jako skrótu do Płocka. Prace na budowie od strony drogi krajowej nr 62 są prowadzone od godziny 7.00 do 15.00. Poza tymi godzinami droga jest udostępniona do ruchu. Bez trudu można też w kierunku Płocka przejechać w drugą stronę – wyjaśniają Grażyna i Józef Maślany, właściciele drogi.
Skargi części niezadowolonych mieszkańców dotarły też do Urzędu Gminy, który jest inwestorem.
– Mieszkańcy Dzierzązny nie muszą korzystać z prywatnej drogi. Prosiłem pana Maślanego, żeby udostępnił przejazd dla autobusu szkolnego, ponieważ jest to najkrótsza trasa, którą dzieci z Dzierzązny możemy dowozić do szkół w Soczewce i Nowym Duninowie. Poza tym do Dzierzązny można dojechać od strony Radziwia. Już wcześniej ten dojazd był wykorzystywany przez naszych mieszkańców, chociaż narażali się na mandaty ze strony służb leśnych. Teraz, na czas inwestycji, mamy uzgodnienia z administracją lasów państwowych, że mieszkańcy mogą korzystać z niewielkiego odcinka drogi leśnej, która jest pomiędzy granicami administracyjnymi Płocka a drogą budowaną w Dzierząznej. Poza tym po godzinie 15.00 bez trudu można z Dzierzązny wyjechać do drogi krajowej nr 62, ponieważ maszyny budowlane zjeżdżają z wykonywanego odcinka – wyjaśnia wójt gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak.
Wójt zaznacza, że po zakończeniu inwestycji, droga prywatna, która została udostępniona dla autobusu szkolnego zostanie wyrównana. Kilkanaście dni temu z powodu opadów deszczu droga rozmiękła, uniemożliwiając nawet przejazd autobusu z dziećmi. – Wspólnie z pracownikami zatrudnionymi przez gminy równałem drogę, żeby tylko był dobry przejazd dla autobusu – dodaje Józef Maślany.
Kilka lat temu był nawet pomysł, żeby gmina wykupiła polną drogę państwa Maślanych i wybudowała asfaltowe połączenie do Dzierzązny. Części mieszkańców ten pomysł się spodobał, inni nie zgodzili się, ponieważ chcieli, żeby droga prowadziła bezpośrednio do granic administracyjnych Płocka. Teraz gmina pogodziła interesy wszystkich. Do Dzierzązny będzie można dojechać od strony Soczewki z krajowej 62.
– Droga w Dzierząznej będzie miała prawie cztery kilometry długości. Wartość inwestycji to ponad 2,5 mln zł. W 85% zostało dofinansowana ze środków regionalnego programu operacyjnego. Gdybyśmy nie rozpoczęli budowy, mieszkańcy Dzierzązny wciąż jeździliby polną drogą, która byłaby utwardzana i wyrównywana. Pierwszy etap inwestycji, od drogi krajowej nr 62 do Dzierzązny zgodnie z umową powinien być gotowy do końca tego roku, jednak mam już informacje, że prace posuwają się szybciej i ten odcinek będzie gotowy do końca listopada. Na przyszły rok zaplanowaliśmy drugi etap od Dzierzązny niemal do granic administracyjnych Płocka – wyjaśnia Mirosław Krysiak.
Dzierzązna ma szczęście do inwestycji prowadzonych przez gminę. W ciągu sześciu lat wybudowano wodociąg i kanalizację, a teraz powstaje droga. – Jeszcze tylko gazociąg i byłoby jak w mieście – mieszkańcy wsi nie kryją zadowolenia.
– Każda inwestycja powoduje pewne utrudnienia, szczególnie komunikacyjne i wymaga od mieszkańców wyrzeczeń i zrozumienia – podsumowuje wójt gminy Nowy Duninów.
    Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …