Najnowsze informacje

Megagwiazda praskiego festiwalu

Z całą pewnością chór Vox Juventutis był niekwestionowaną gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze. Swoim udanym występem wypromował nie tylko uczelnię, ale także Płock i Polskę.
Podczas trasy koncertowej chór wykonał osiem utworów, między innymi: Dzisiaj w Betlejem, Oculi Omnium Charlsa Wood’a, Dzwoneczkową kolędę, W dzień Bożego Narodzenia, Hallelujah. Pierwszy z koncertów, dla koneserów śpiewu chóralnego, odbył się w kościele św. Mikołaja na Placu Staromiejskim. Kolejny miał miejsce w przepięknej świątecznej scenerii, na praskiej starówce. Został entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców Pragi, jak i turystów z całego świata. Ostatni, finałowy koncert Vox Juventutis, będący zwieńczeniem festiwalu, porwał ośmiusetosobową publiczność swoim żywiołowym wykonaniem Hallelujah z partią solową Moniki Krystek. Kwartet Positive Vibrations (Monika Krystek, Tomek Jeżewski, Łukasz Grocki, Ania Kruszyńska) brawurowo wykonał utwór Operator z towarzyszeniem chóru, przy akompaniamencie Macieja Bieńka. Na bębnach swoje pięć minut wygrał Arkadiusz Rogalski.
Na przestrzeni ostatnich lat chór przeżywa swoisty renesans. Rokrocznie wykonuje dwa, trzy koncerty wspólnie z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, wybitnymi solistami estradowymi i operowymi. Już w styczniu zaplanowany jest kolejny wspólny koncert z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Vox Juventitis zdobył wiele prestiżowych nagród podczas międzynarodowych konkursów w Czechach, we Włoszech, Grecji, Bułgarii. W maju przyszłego roku chór będzie koncertował we Lwowie na zaproszenie Filharmonii Lwowskiej.    
rad
Chór Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej powstał w 1999 roku, czyli w chwili powołania uczelni. Jednak początki istnienia zespołu datują się na rok 1987, kiedy zrodził się pomysł utworzenia kameralnego chóru przy ówcześnie istniejącym Studium Nauczycielskim. Pierwszym dyrygentem była w latach 1987-1999 Mieczysława Bogiel. Od 1999 roku do chwili obecnej funkcję tę pełni Robert Majewski – wykładowca w PWSZ, działacz koła Koday’owskiego przy Akademii Muzycznej w Warszawie, członek Płockiego Towarzystwa Muzycznego, autor książek i artykułów z dziedziny dydaktyki muzyki i historii muzyki, kompozytor piosenek dla dzieci, chórów kameralnych, aranżacji chóralnych. Repertuar chóru jest bardzo różnorodny, obejmuje pieśni renesansowe, muzykę kościelną, współczesną muzykę polską, zagraniczną, a także aranżowaną muzykę ludową.

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …