Najnowsze informacje

Maur, Szaman i Rusłan

W kwietniu przyszłego roku trzy owczarki niemieckie rozpoczną służbę w straży miejskiej. Na razie psy i ich przewodnicy szkolą się w Centrum Szkolenia Policji – Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
Przewodnikami Maura, Szamana i Rusłana zostali strażnik Zbigniew Trzciński, specjalista Marcin Dziedzicki oraz strażnik Grzegorz Szumiński. Wszyscy zgodnie podkreślają, że zdecydowali się na pracę ze zwierzętami ze względu na zamiłowanie do psów.
Podczas szkolenia czworonogi będą uczone właściwego reagowania na polecenia przewodników szczególnie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia ludzi. Dopiero po uzyskaniu certyfikatów psy będą mogły pełnić służbę na płockich ulicach.
– Patrole z psami będą wykorzystywane m.in. do ochrony i kontroli terenów zielonych, skwerów, parków oraz do zabezpieczania imprez, uroczystości, zgromadzeń, a także do udzielania wsparcia innym patrolom straży miejskiej w przypadkach wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego – informuje rzecznik prasowy straży miejskiej Jolanta Głowacka.
W terminologii policyjnej psy są uznawane za jeden ze środków przymusu bezpośredniego. Oznacza to, że przewodnicy muszą najpierw ocenić, czy sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że potrzeba interwencji czworonoga. Poza tym mundurowi muszą w takich sytuacjach najpierw wezwać do zaprzestania działań niezgodnych z prawem i ostrzec o użyciu psa. – Strażnik ma jednak prawo do odstąpienia od tych czynności, w wypadku gdy zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia, zdrowia ludzkiego oraz mienia. Strażnik może użyć psa przy odpieraniu czynnej napaści, pokonywaniu oporu lub udaremniania ucieczki. W czasie wykonywania tych zadań zwierzę musi mieć założony kaganiec. Nie jest to konieczne, gdy pies jest wykorzystywany do odparcia napaści wobec osoby posiadającej broń palną lub inny niebezpieczny przedmiot – dodaje Jolanta Głowacka.    (jac)
fot. Archiwum straży miejskiej

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …