Mamy już 435 paczek!

A jednak nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą udane, także w 435 domach, w których się na to nie zanosiło. A wszystko dzięki zbiórkom żywności prowadzonym w płockich sklepach przez wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża. – W samym hipermarkecie Auchan zaledwie w ciągu dwóch dni udało nam się zebrać 2244 sztuk różnego rodzaju artykułów spożywczych z długimi terminami przydatności. Obok cukru, makaronu, konserw czy mąki znalazły się też słodycze – mówi Janina Kamińska, specjalista z Biura Zarządu Rejonowego PCK w Płocku.
Zbiórki prowadzone były w wielu sklepach już od listopada. Oznakowane kosze, do których można było wrzucać produkty, stanęły nie tylko w Auchan, ale też w sklepach Polo Market i PSS „Zgoda”. Wolontariusze z Zespołu Szkół w Starych Proboszczewicach, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie zachęcali do udziału w akcji. Wręczali przy wejściu do sklepów ulotki informujące o prowadzonej zbiórce. Decyzję, czy coś wrzucić do koszy i pomóc innym, każdy klient podejmował sam. – Spotkaliśmy się z ogromną przychylnością. Cieszymy się ze wszystkich datków, zarówno tych mniejszych jak i większych. Rzadko kto udawał, że nie widzi naszych koszy – dowiadujemy się w Biurze Zarządu.
W zeszłym tygodniu udało się przygotować z zebranych darów 135 bogatych paczek. Znalazły się w nich makarony, ryże, cukry, ptasie mleczka, batony. Zwiększą one ogólną pulę Czerwonokrzyskiej Gwiazdki, w której już zagwarantowanych jest 300 paczek dla biednych rodzin, z czego 200 paczek finansuje Urząd Miasta Płocka, a 100 PCK. Paczek będzie pewnie więcej, bo dochodzą jeszcze dary z ostatniej zbiórki ze sklepów PSS „Zgoda”.
– Rozesłaliśmy pisma do szkół z Płocka i powiatu płockiego z prośbą, by do 5 grudnia pedagodzy szkolni wytypowali dzieci, do których świąteczne paczki powinny trafić. Jeśli dana szkoła nie odpowie na nasz apel, paczki przejdą do następnej placówki. Zapotrzebowanie jest ogromne – zaznacza Janina Kamińska.
W ramach prowadzonej akcji wypada średnio 15 paczek na jedną szkołę. Z informacji, jakie do nas docierają wynika, że niestety z roku na rok przybywa rodzin potrzebujących wsparcia. Sposobu na to, by pomóc wszystkim, jeszcze nie ma. Ale są chęci i akcje, takie jak Czerwonokrzyska Gwiazdka, które warto wspierać. Wspólnymi siłami, wrzucając pojedyncze produkty do koszy PCK w sklepach, udało się przecież sprawić, by święta były choć trochę lepsze w ponad 400 rodzinach.
– Forma tego typu zbiórek sprawdza się od lat. Każdego roku jesteśmy zadowoleni z efektów, bo wciąż udaje się zorganizować paczki dla dzieci – tłumaczy Barbara Żółtowska, dyrektor Biura Zarządu Rejonowego PCK w Płocku.
Uroczystość wręczenia paczek przewidziana jest na piątek 14 grudnia w NovymKinie „Przedwiośnie”. Dodatkowo dzieci spotkają się na seansie filmowym. Przygotowany będzie dla nich słodki poczęstunek
Dodajmy, że poza zbiórką w sklepach artykułów spożywczych można do siedziby PCK przy ul. Misjonarskiej 22 przynieść zabawki oraz ubranka dla dzieci, mogą być także używane, w dobrym stanie. Wciąż jest na nie duże zapotrzebowanie osób, które systematycznie korzystają ze wsparcia PCK.     BeeS
fot. Archiwum

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …