Lodołamacze czekają we Włocławku

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zalecił starostom z nadwiślańskich powiatów monitorowanie stanu wody. Lodołamacze zacumowane we Włocławku na razie nie wypłyną, ponieważ rozdrobniona kra i śryż po zamarznięciu mogą zwiększyć ryzyko zatorów i tym samym powodzi.
Od kilkunastu dni wszyscy z niepokojem patrzą na stan wody w Wiśle. W ubiegłym tygodniu w Warszawie spotkał się Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Według jego członków największe niebezpieczeństwo powstawania zatorów na Wiśle jest obecnie w rejonie Czerwińska i Wyszogrodu. Na razie jednak na Wisłę nie wypłyną lodołamacze: – Ich uruchomienie mogłoby pogorszyć sytuację. Wisła w powiecie płockim jest pokryta równomiernie lodem. Rozdrobniona kra ze śryżem, po zamarznięciu, zamiast zmniejszyć, zwiększyłaby ryzyko powstania zatorów – ocenia Leszek Bagiński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W tej chwili kluczowe jest monitorowanie poziomu wód oraz prognoz temperatury i opadów. To te trzy składniki zdecydują o ewentualnym użyciu czekających w pełnej gotowości lodołamaczy z Włocławka.
W czasie świąt Wisła, pomimo wysokiego stanu wody nie wystąpiła z brzegów. Ochłodzenie, które mamy w tym tygodniu powinno ustabilizować sytuację.
W gotowości do akcji ratunkowych czeka ponad pół tysiąca zawodowych strażaków z PSP, ochotnicy z OSP oraz wojsko. Uzupełniono także zapasy worków i piasku w magazynach przeciwpowodziowych. W Płocku remontowane są właśnie wały Słupianki oraz zapora na tej niewielkiej, ale stwarzającej duże zagrożenie dla Borowiczek rzece.
– Wojewoda mazowiecki zalecił starostom stałe odśnieżanie dróg dojazdowych do wałów i magazynów przeciwpowodziowych, monitorowanie wałów, szybką naprawę ewentualnych uszkodzeń, udrażnianie przepustów wodnych pod drogami oraz aktualizację planów zarządzania kryzysowego – informuje Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …