Najnowsze informacje

Ślizgać się przez cały rok

W ostatnich latach amatorzy jazdy na łyżwach mogli bez problemu oddawać się swojemu ulubionemu zajęciu przez całą zimę. Dla wszystkich mamy dobrą wiadomość, w tym roku będą czynne lodowiska: na Starym Rynku i na Stadionie Miejskim, a dodatkowo na Podolszycach. Dodajmy jeszcze, że lodowisko na stadionie będzie działało przez cały rok.

Wszystko na to wskazuje, że w pierwszych dniach grudnia rozpoczną się prace nad montażem lodowisk. – Na Starym Rynku planujemy otwarcie około 6 grudnia, chcielibyśmy sprawić mieszkańcom miasta prezent na Mikołajki – mówi Dariusz Słomczewski, dyrektor MZOS Płock. – Lodowisko będzie miało identyczny kształt jak w latach poprzednich, będzie działać około 3 miesięcy, a ślizgać się będzie można bezpłatnie. Funkcjonować będzie wypożyczalnia sprzętu, a jeżdżącym towarzyszyć będzie muzyka. Mamy nadzieję, że chętnych na zabawę na lodzie nie zabraknie.
Zupełnie nowy obiekt powstanie na boisku przy Szkole Podstawowej nr 22 na Podolszycach Południowych. Termin otwarcia – początek grudnia. Niestety, korzystanie z lodowiska będzie płatne, od 2 do 7 zł za 45 min. ślizgania, w zależności od pory dnia. Najprawdopodobniej, ale zależeć to będzie od chętnych, w godzinach przedpołudniowych będą się tam odbywać lekcje wychowania fizycznego i wtedy nie trzeba będzie płacić za jeżdżenie na łyżwach. Nauczyciele z okolicznych szkół będą mieć znakomite miejsce, by urozmaicić lekcje,
Na Podolszycach zainstalowane zostanie to samo lodowisko, które w latach poprzednich funkcjonowało na stadionie. Co prawda nie będzie zadaszone, ale amatorzy jeżdżenia na łyżwach będą mieli niemal 800 m kw. do uprawiania szaleństwa na lodzie. Lodowisko będzie oświetlone, czynne do godz. 22.00, działać będzie wypożyczalnia sprzętu. Nie zabraknie muzyki i doskonałej zabawy.
Wreszcie trzecie lodowisko. Powstanie ono na boisku wielofunkcyjnym na stadionie przy ul. Sportowej, a służyć będzie mieszkańcom przez cały rok. Jeszcze w tym tygodniu zostanie rozstawiony namiot, a na początku grudnia zamontowane zostaną wszystkie potrzebne do istnienia lodowiska urządzenia. Najpóźniej 15 grudnia na lód wyjadą pierwsi łyżwiarze.
Na tym obiekcie także będzie wypożyczalnia sprzętu, w środku zostanie zainstalowane oświetlenie, zaś dach oznacza, że będzie można korzystać z lodowiska bez względu na pogodę. Najprawdopodobniej wiosną będzie krótka przerwa techniczna, zostanie zdemontowany namiot, a w jego miejsce zostanie pobudowany trwały dach. Ten dach zakryje nie tylko lodowisko, ale także pozostałe obiekty, również korty tenisowe. Obiekt będzie czynny przez cały rok, z krótką przerwą techniczną co kilka miesięcy.
Całoroczne lodowisko to nie tylko miejsce do zabawy, ale również okazja, by Płock stał się miejscem uprawiania hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego, a być może łyżwiarstwa szybkiego. – Mamy bardzo różne plany, ale ich realizacja jest uzależniona od wielu innych kwestii – tłumaczy D. Słomczewski. – W zależności od posiadanych środków finansowych, będziemy szukać instruktorów, którzy chcieliby prowadzić profesjonalne zajęcia. Wiemy, jakie są potrzeby, mamy obiekt, który wykorzystamy, są już pierwsze pomysły. Na pewno zadbamy o instruktorów, którzy poprowadzą szkółki dla tych, co chcą się nauczyć jeździć na łyżwach. Ale to plany na dalsze miesiące, teraz czekamy na uruchomienie lodowisk i pierwszych amatorów jazdy na łyżwach.
Całorocznego lodowiska w Płocku nigdy nie było, choć przed laty były takie plany. Miało powstać na stadionie Wisły przy ul. Łukasiewicza, była nawet stworzona dokumentacja techniczna, ale poza fazę projektowania nigdy ten pomysł nie wyszedł. Teraz jest okazja spróbować, jak to jest na lodzie w lecie. Pewnie chętnych nie zabraknie, zwłaszcza w upalne, letnie dni.
Oczywiście zapytaliśmy, co będzie, jeśli zabraknie chętnych na ślizganie się po lodzie przez cały rok. Dyrektor Słomczewski nie wierzy, by tak się mogło stać. Jazda na łyżwach jest tak popularną rozrywką, że lodowisko nie powinno świecić pustkami, a być może przyjadą do Płocka amatorzy tej dyscypliny z innych miast.
Właśnie z powodu dużego zainteresowania lodowiskami w centrum miasta, postanowiono zbudować trzeci obiekt na Podolszycach. Na osiedlach mieszka dużo rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, czyli najbardziej zainteresowanych takim spędzaniem wolnego czasu. – A wiem z własnego doświadczenia, że z wielu powodów rodzicom nie chce się jechać z dziećmi do centrum miasta – dodaje D. Słomczewski. – Dlatego postanowiliśmy zbudować obiekt i sprawdzić, czy to dobry pomysł. Jeśli będą chętni do jeżdżenia, a w to nie wątpię, to w przyszłym roku też będzie tam lodowisko. 
Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …