Kto zapłaci za Sylwestra?

Do kolejnego sezonu karnawałowego i szampańskiej zabawy przygotowują się właściciele klubów, restauracji, hoteli. Jak wynika z danych ZAiKS, aż trzydzieści procent organizatorów ubiegłorocznych zabaw sylwestrowych, karnawałowych w Płocku i regionie płockim nie zgłosiło wcześniej swoich imprez i długo zalegało z płatnościami należnymi za odtwarzanie utworów muzycznych chronionych prawami autorskimi. W przypadku braku stosownych umów licencyjnych (stałych lub jednorazowych) można spodziewać się kar stanowiących równowartość podwójnego lub potrójnego wynagrodzenia należnego twórcom.

Dla szczególnie opornych organizatorów zabaw sprawa dotycząca uregulowania tantiem autorskich kończy się w sądzie. – Często bywa tak, że sprawy mają właśnie taki finał i summa summarum kończą się przekazaniem należnych opłat. Ale chcę dodać, że w ostatnich latach coraz większa grupa osób zgłasza się do nas przed zabawą sylwestrową, aby uregulować wszelkie formalności. Jeszcze kilka lat temu takie podejście ze strony organizujących bale było nie do pomyślenia – powiedział dyrektor Okręgu Mazowsze ZAiKS, Marek Graf.
A wbrew pozorom, kto, gdzie i za ile organizuje bal, mimo różnych prób ukrywania liczby gości i cen biletów, wcale nie jest trudno ustalić. Inspektorzy ZAiKS w 95%
przypadków doskonale znają miejsca, lokale, w których organizowane są bale, spotkania taneczne.
– Rzeczywiście łatwo możemy to ustalić. Nie zawsze brak opłaty wynika z takiego założenia. Czasami z braku wiedzy, zwłaszcza w przypadku organizujących pierwszy raz bale. Owszem jest grupa, która nie płaci, nazywając opłatę haraczem. Jest wreszcie kolejna grupa, która minimalizuje stawkę, liczbę gości, z planowanych dwustu do pięćdziesięciu, aby zapłacić jak najmniej. I jest spora grupa renomowanych restauratorów, którzy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek niedociągnięcia i mają stałe licencje – wyjaśnia dyrektor Graf.
Dodaje, że uporczywe unikanie opłat autorskich jest tym bardziej dziwne, iż nie są to wygórowane stawki. Przy budżetach imprez liczonych w dziesiątkach tysięcy zł, koszt opłat autorskich stanowi kilkaset złotych, jest równowartością jednego lub dwóch zaproszeń na bal. Ponadto od kilku lat ich stawki pozostają bez zmian. Mimo tego wciąż niewielka grupa organizujących dyskoteki, bale czy nawet szkolne studniówki upiera się i nie chce płacić tantiem. – Przy szacunkowym koszcie balu studniówkowego 200 zł, opłata od jednej osoby na poczet tantiem wynosi 1,20 zł. Mimo tego często organizatorzy wolą narazić się na śmieszność, opowiadać niestworzone historie, aby jej uniknąć – mówił Marek Graf.
Właściciel restauracji, hoteli, kawiarni i dyrektorzy szkół przyznają, że rzeczywiście koszty nie są wygórowane. Ale, jak mówi wicedyrektor Liceum Małachowskiego w Płocku Piotr Sosnowski, w przypadku szkół, które organizują raz w roku bale studniówkowe, zasadne byłoby zastanowienie się nad zwolnieniem młodzieży z opłat. Andrzej Melkowski, właściciel Hotelu Czardasz, proponuje, by zastanowić się np. nad wprowadzeniem stałej opłaty. To pozwoliłoby uniknąć paradoksów, że właściciel kilkakrotnie musi uiszczać opłatę.
– Kupując płyty do odtwarzania muzyki w lokalu, przekazuję także pieniądze na poczet ZAiKS. Potem ponownie przy wykupowaniu licencji. W tym momencie jest nieporozumienie, że na ten sam cel płacimy kilkakrotnie – mówił Kuba Świerad, właściciel Kawiarni Artystycznej Czarny Kot.
Tego samego zdania jest większość uczciwie płacących tantiemy autorskie. Nie chodzi o kwotę i uszczerbek dla właściciela lokalu czy organizatora zabawy sylwestrowej, karnawałowej, studniówkowej, tylko o fakt, że pod inną nazwą ta sama opłata trafia na poczet autora kilka razy od tego samego nabywcy.
Teresa Radwańska-Justyńska

Organizatorzy wszelkich zabaw sylwestrowych, karnawałowych opłaty autorskie kierują na konto Inspektoratu Terenowego ZAiKS w Płocku. W tym roku stawki są następujące:
*zabawy sylwestrowe – stawka wg tabeli opłat, średnio 350 zł
Inne imprezy:
*w przypadku płatnych kart wstępu 8% od wpływów uzyskanych ze sprzedaży kart wstępu i biletów
*gdy nie ma płatnych kart wstępu – 10% od wynagrodzenia zespołu muzycznego lub DJ.
Jeżeli nie pobiera się opłat za wstęp i wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia opłata to ryczałt ustalony na podstawie tabeli opłat:
*zabawy karnawałowe, nie mniej niż 100 zł
*wesela, nie mniej niż 100 zł
*inne występy artystyczne w szkole – 10% od wynagrodzenia wykonawców
*studniówki – 1,20 zł od każdego uczestnika zabawy.
Użytkowanie utworów bez odpłatnej licencji traktowane jest jako naruszenie ustawy o prawie autorskim i pociąga skutki prawne określone w/w ustawą. Szczegółowych informacji na temat licencji udziela inspektor terenowy ZAiKS Bogusław Mieszkowicz, tel. 600 484 112.
 

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …