Najnowsze informacje

Książki prezesa, prezydenta i menadżera

– Tych książek nie czyta się jak kryminały Agaty Christie. Nie będzie to też lektura w sam raz do poduszki. Mimo tego zawierają one wiele informacji na temat zarządzania miastem – powiedział Stanisław Jakubowski (na zdjęciu pierwszy z prawej), prezes Biznes Center Club, zrzeszającego biznesmenów z terenu Płocka. Jest także doktorem nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Jako prezydent Płocka zdobył doświadczenie zawodowe związane z pracą w samorządzie terytorialnym. Dał się poznać również jako menadżer, będąc prezesem zarządu PERN „Przyjaźń” S.A. Wydał właśnie trzy książki, w których promuje nowoczesne techniki zarządzania, zorientowane na jakość, a oparte o standardy międzynarodowych norm ISO.
Tytuły tych publikacji pokazują stricte naukowe podejście do tematu. Są to: „System zarządzania jakością w funkcjonowaniu urzędu miasta”, „System zarządzania jakością w urzędzie miasta oraz jego ewolucja na przestrzeni lat 1999-2006” oraz „Problemy zarządzania jakością na przykładzie Płocka. Taksonomiczne metody oceny skuteczności systemu”. Jednak na spotkaniu w Towarzystwie Naukowym Płockim autor w sposób przystępny zachęcił zebranych do zagłębienia się w jego lektury.
– Kiedy byłem prezydentem Płocka, pracowałem w zupełnie innym niż dzisiaj ratuszu. Skrzypiały schody. Były wąskie korytarze. Padł pomysł, aby urząd przenieść na ulicę 1–go Maja. W ratuszu miało się znaleźć muzeum. Na szczęście obiekt udało się odnowić i nie odsunięto Starówki od życia publicznego. Zaszły też inne zmiany. Wprowadziliśmy zarządzanie przez jakość. Do ratusza nie przychodzą już petenci, a klienci. Urzędnicy dbają, by mieszkańcy byli dobrze obsługiwani. Także współpraca między pracownikami ratusza lepiej się układa. Pomogły szkolenia – tłumaczy Stanisław Jakubowski. Gdy obejmował prezesurę w PERN-ie, okazało się, że ta duża firma nie ma żadnego certyfikatu ISO. Również i tutaj zadbał o wprowadzenie najwyższych norm zarządzania.
Swoje doświadczenia Stanisław Jakubowski opisuje w książce, bazuje jednak nie tylko na pracy w Płocku.
– Jako członek zarządu Związku Miast Polskich miałem dostęp do różnych materiałów. Przez jedną kadencję zasiadałem również w radzie europejskiej w Strasburgu, dzięki czemu przeprowadziłem badania dotyczące zarządzania miastami na skalę europejską – tłumaczy doktor. Zawartych jest tu więc wiele informacji choćby na temat funkcjonowania miasta, jego struktury dochodów i podmiotów. – Najtrudniejsze do przejścia mogą okazać się tabelki i wykresy. Istotna jest jednak całość publikacji – zdradza Stanisław Jakubowski. Jego książki można zakupić w Towarzystwie Naukowym Płockim.  
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …