Koty pod kontrolą

Wielu osobom przeszkadza widok wałęsających się bezpańskich zwierząt na płockich blokowiskach. Spółdzielnie mieszkaniowe zamykają okienka piwnic i wywieszają kartki z zakazem dokarmiania kotów. Te nie mają się gdzie podziać. W końcu to ich naturalne środowisko, z którego ludzie najchętniej by je wytępili. Problem stara się rozwiązać płockie koło Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
– Z Urzędu Miasta dostaliśmy 12 tys. zł grantu na sterylizację oraz kastrację bezpańskich zwierząt – tłumaczy prezes koła. Organizacja starała się o 35 tys. zł. To pokryłoby jeszcze koszty dokarmiania bezdomnych zwierząt. – Dla nas ważne jest jednak to, co możemy zrobić za uzyskane fundusze – zaznaczają członkowie koła.
Do tej pory sterylizacji i kastracji poddanych zostało kilkadziesiąt kotów i psów. Zabiegi wykonywane były w dwóch gabinetach weterynaryjnych: Doroty i Macieja Florysiaków przy ul. Dąbrowskiego 3 oraz w Chironie przy ul. Otolińskiej.
– Zostały nam jeszcze środki na to, by poddać sterylizacji kolejne zwierzęta. Stąd mamy apel do mieszkańców Płocka, by zgłaszali do nas przypadki zwierząt, które można poddać zabiegowi. W tym celu wystarczy złożyć podanie do TOZ-u, a potem przyprowadzić zwierzę do weterynarza. Zabiegi wykonywane są wtedy bezpłatnie – zachęcają w płockim TOZ-ie.
Akcja pomoże w niekontrolowanym rozmnażaniu się zwierząt na płockich osiedlach. Nie od razu spadnie liczebność kotów. Będą się też rodzić młode, ale nie będą one już plagą.
– Martwimy się o los psów i kotów przed zimą. Na wielu osiedlach administracja zakazuje ich dokarmiania, zamyka też piwniczne okienka. Te zwierzęta nie mają się gdzie podziać. W ten sposób ludzie skazują je na śmierć. Tego typu zakaz podlega paragrafowi znęcania się nad zwierzętami. Obecnie wysyłamy pisma z prośbą o pozostawienie chociaż jednego wolnego wejścia w piwnicach – mówi Maria Szygoska. Problem ten dotyczy głównie ulic „słodkich” i ulicy Rembielińskiego.
Więcej informacji na temat poddania bezpłatnemu zabiegowi sterylizacji i kastracji zwierząt wolno żyjących można uzyskać pod numerami tel. 603 238 567 i 604 504 085. Można też dowiedzieć się o adopcję kotów i psów, które szukają nowych właścicieli.
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …