Konferencja Episkopatu Polski w Płocku

Po raz pierwszy w historii diecezję płocką odwiedzą wszyscy biskupi Kościoła Katolickiego. Do Płocka przyjadą na dwudniowe obrady odbywające się w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Okazją do spotkania hierarchów i jego motywem przewodnim jest 450 rocznica śmierci św. Stanisława Kostki. – Z tej okazji zaprosiłem do Płocka polskich biskupów, by razem z nami świętowali okrągły, piękny jubileusz. Zaproszenie zostało przyjęte przez prezydium Episkopatu i będziemy mieli zaszczyt obradować w Płocku – mówił na konferencji prasowej zapowiadającej Konferencję Episkopatu Polski, biskup płocki Piotr Libera.
Obrady będą odbywały się w dniach 25-26 września. W historii Kościoła Polskiego zebrania biskupów poświęcone omawianiu najważniejszych spraw odbywały się od wielu lat. We współczesnych czasach nowy kształt Konferencji Episkopatu Polski nadał Sobór Watykański II. A historia spotkań biskupów polskich ma już stuletnią tradycję. W marcu przyszłego roku, w Warszawie, z tej okazji będą odbywały się rocznicowe obchody. Konferencja Biskupów liczy 154 członków. Obecnie funkcję jej przewodniczącego pełni arcybiskup Stanisław Gądecki z Poznania.
Wrześniowa konferencja Episkopatu zaplanowana w Płocku będzie odbywała się po raz 380. Temat obrad w Płocku brzmi: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. – Głównym tematem, nad którym będą pochylać się biskupi podczas obrad w Płocku, jest młodzież. Podczas dwudniowych obrad chcemy także pokazać naszym gościom Płock – przedstawiał główne założenia płockiej Konferencji Episkopatu biskup płocki Piotr Libera.
Najważniejszym punktem obrad biskupów w Płocku będzie eucharystia sprawowana o godzinie 18.00 w Bazylice Katedralnej w Płocku, we wtorek 25 września. Eucharystii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilię wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. – Obrady rozpoczną się we wtorek, 25 września, o godzinie 11.00. Przez dwa dni ich miejscem będzie Wyższe Seminarium Duchowne. Obrady zakończy konferencja prasowa zaplanowana na 26 września – przedstawiał szczegóły Konferencji Episkopatu Polski biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

Reklama
Jak mówił biskup Piotr Libera na zakończenie obrad wydany będzie komunikat, który będzie także czytany w parafiach. Na pytanie czy podczas obrad biskupi nawiążą do listu papieża Franciszka z 20 sierpnia, mówił: – Zawsze w programie Konferencji nawiązujemy do najnowszych dokumentów papieża czy stolicy apostolskiej. Siłą rzeczy ten ostatni list papieża Franciszka z 20 sierpnia i zawarty w nim temat z pewnością się pojawi – mówił biskup Piotr Libera.
Jak dodawał biskup Mirosław Milewski, we wtorek podczas popołudniowej sesji będzie podejmowany i poruszany ten wątek. Temat tej części dyskusji brzmi: „Prewencja w odniesieniu do nadużyć seksualnych wobec małoletnich”.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Mieszkańcy Rutskich nie kryją niezadowolenia

W Płocku znajdziemy wiele murali – tych wykonanych przez uznanych artystów, ale także przez lokalnych …