Najnowsze informacje

Kolejny przypadek sepsy

Osiemnastoletni uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku jest kolejnym pacjentem, który trafił do szpitala z objawami sepsy mieningokokowej. Chłopiec hospitalizowany był w ubiegły wtorek. Dziś jego stan oceniany jest jako dobry.
Dyrektor szkoły Ireneusz Szychowski mówił nam, że we wtorek chłopiec trafił do szpitala z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, które poszło w kierunku posocznicy. – Z tego co wiemy w tej chwili, chłopiec jest w dobrym stanie – powiedział dyrektor Szychowski.
Jak poinformowała Ewa Jankowska, kierownik sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku, nie ma zachorowań ani w domu osiemnastolatka, ani w najbliższym otoczeniu. – Profilaktyką objęliśmy dwadzieścia cztery osoby, rodzinę i uczniów, którzy mieli kontakt z chłopcem. Zastosowano kurację antybiotykową. Wszystkie osoby zostały skierowane do lekarzy pierwszego kontaktu – wyjaśnia Ewa Jankowska.
Uspokaja, że nie ma powodów do paniki, chociaż trzeba prowadzić obserwację dzieci. Są to pojedyncze przypadki zachorowań. Na szczęście nie ma kolejnych. Płocki sanepid przed dwoma tygodniami przeprowadził szkolenia dla wszystkich pielęgniarek w płockich szkołach w zakresie posocznicy wywołanej meningokokami. Akcja profilaktyczno-edukacyjna przeprowadzona była także w Ekonomiku, po tym jak uczeń trzeciej klasy trafił do szpitala. – Wszyscy wychowawcy, nauczyciele i oczywiście uczniowie uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez pracowników sanepidu. Przekazane zostały ulotki, broszurki, informacje dotyczące tego, jak chronić się przed chorobą, jakie objawy bezwzględnie wymagają kontaktu z lekarzem – mówił Ireneusz Szychowski.
W 2006 roku na terenie Płocka i powiatu płockiego było 21 zachorowań na posocznicę. W roku bieżącym liczba ta wzrosła o połowę. Łącznie na terenie Płocka i powiatu płockiego odnotowano 44 przypadki zachorowań na posocznicę wywołanych przez różne bakterie, wirusy, grzyby, w tym posocznic wywołanych meningokokami – 5.  
rad

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …