Najnowsze informacje

Kolej na kolano

Koniec z bolesnymi operacjami, długim pobytem w szpitalu i wielodniową rekonwalescencją. Od kilku tygodni ortopedzi ze Szpitala Wojewódzkiego na Winiarach oferują pacjentom z problemami stawu kolanowego możliwość leczenia operacyjnego nowoczesną techniką – wymiany stawu kolanowego przy zastosowaniu protez jednoprzedziałowych. Wśród zalet lekarze wymieniają przede wszystkim małą inwazyjność, szybkie uruchamianie chorego, skrócenie czasu pobytu w szpitalu i niskie koszty leczenia.

Pierwsi pacjenci, u których wykonano zabiegi nową techniką, już przechodzą rehabilitację. Techniki małoinwazyjne stosuje się u około dwudziestu procent pacjentów oddziału ortopedii Szpitala Wojewódzkiego na Winiarach. Dotyczy to zarówno stawów kolanowych, jak i biodrowych. – Ale dalszym krokiem naprzód jest wprowadzanie techniki wymiany stawu kolanowego przy zastosowaniu protez jednoprzedziałowych – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Grabowski, ordynator oddziału urazowo-ortopedycznego Szpitala Wojewódzkiego na Winiarach w Płocku.
Dotychczas w Płocku wykonywano jedynie całkowitą wymianę stawu kolanowego. Zabieg polegał na usunięciu obu uszkodzonych przedziałów i zastąpieniu ich protezą. – Dziś za pomocą specjalnych nowoczesnych technik można wymienić tę część, która jest uszkodzona. Przy ich zastosowaniu korzystamy z doświadczeń naszych kolegów w Barcelonie. Uczestniczyliśmy w szkoleniach na wydziale medycznym Uniwersytetu w Barcelonie. Teraz z powodzeniem technika ta jest stosowana u naszych pacjentów – powiedział Andrzej Grabowski.
Jak zapowiada ordynator, tego typu operacje będą wykonywane w oddziale coraz częściej u chorych, gdzie zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego są we wczesnym stadium i dotyczą części stawu. – Istotne jest to, że rehabilitacja i chodzenie z obciążaniem operowanego kolana rozpoczyna się już następnego dnia po operacji, a pobyt w oddziale nie przekracza 3-4 dni. Zaletą tego typu operacji jest zastosowanie techniki małoinwazyjnej i wymiany tylko części stawu kolanowego. Jak dotąd płocki oddział jest jednym z kilku w Polsce, które wykonują tego typu operacje – powiedział Andrzej Grabowski.
Operacje kolan, to także przeszczepy mozaikowe chrząstki stawowej, rekonstrukcje więzadeł oraz inne zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie stawów, które wykonywane są w tutejszym oddziale.
Aktualnie czas oczekiwania na zabiegi planowe wynosi około dwóch – trzech miesięcy. W kolejce oczekuje kilkunastu pacjentów.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …